Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie otwockie (nr 574), 2015-05-08
Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku

Z Grzegorzem Rejerem, dyrektorem Grójeckiego Ośrodka Kultury,
głównym organizatorem 56. Święta Kwitnących Jabłoni rozmawia Leszek Świder


W tym roku Święto Kwitnących Jabłoni rozpocznie się 17 maja, a zakończy dwudniowym (23 i 24 maja) festynem rodzinnym. Impreza miała się odbyć - jak w kilku poprzednich latach - na rynku miejskim w Grójcu. Tymczasem zapraszacie na plac targowy w Kobylinie... Czyżby powrót do ludowych tradycji?

Powód jest banalnie prosty - z powodu remontu ulicy Mszczonowskiej nie było możliwości zorganizowania wesołego miasteczka na zieleniaku. A trudno sobie wyobrazić nasze święto bez tego elementu rozrywki dla dzieci. Przenieśliśmy więc imprezę na plac targowy. Ma to i dobre strony – część gastronomiczna będzie znacznie większa.

Święto Kwitnących Jabłoni zazwyczaj kojarzone jest z dwudniowym festynem rodzinnym. Ale od kilku lat Grójecki Ośrodek Kultury, główny organizator, stara się poszerzyć formułę imprezy o wydarzenia kulturalne. Jakie niespodzianki czekają nas w tym roku?

Chcielibyśmy, aby nasze święto przerodziło się w tygodniowy festiwal kultury naszego regionu. Mamy pomysły, ale trzeba – niestety – mierzyć zamiary podług sił. Sądzę, że i tak sporo nam się udało. Zaczynamy w niedzielę, 17 maja, o godz. 13 turniejem brydża sportowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu. Dzień później, o godz. 18 zapraszamy do Grójeckiego Ośrodka Kultury na wieczór francuski. Yaga Kowalik (związana z Teatrem Essaion w Paryżu) zaprezentuje największe przeboje z repertuaru Edith Piaf. Mam nadzieję, że artystka zabierze nas na spacer po kafejkach Montmartre’u; da nam „łyk” atmosfery kabaretów i urokliwych uliczek, gdzie królowała paryska bohema. Dodatkiem do wieczoru będą specjały francuskiej kuchni.
We wtorek, 19 maja o godz. 18 zapraszamy na koncert o miłości, marzeniach i tęsknocie poetycko opowiedzianych przez Annę Stankiewicz - wokal, Janusza Strobela - gitara klasyczna, Andrzeja Jagodzińskiego – fortepian i akordeon. Najpiękniejsze piosenki Jonasza Kofty i Jana Wołka zostały ukryte pod tytułem „Trzeba marzyć”. 21 maja odbędzie się wystawa malarstwa studentów i absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu. 22 maja gościć będziemy Adama Woronowicza – aktora znanego z roli ks. Popiełuszki. O godz. 18 wystąpi on na scenie GOK w spektaklu „Miłość” (opartym na wierszach ks. Jana Twardowskiego). Będziemy na stacji kolejowej „Miłość”, na której nie zatrzymują się pociągi. Czy Wędrowiec znajdzie odpowiedzi na pytania o sens życia i podstawowe wartości? Czy odnajdzie samego siebie?
Miał być jeszcze – jak słyszeliśmy - występ Teatru Rodzinnego z Grójca. Publiczność już się szykowała na spektakl „Śniadanie dla głupca”.
Niestety, musieliśmy odwołać przedstawienie. Jeden z aktorów będzie w tym czasie nieobecny.

Clou programu Święta Kwitnących Jabłoni będzie oczywiście festyn na targowych błoniach. Co ciekawego nas czeka?

W sobotę (23 maja) od godz. 9 zapraszamy na mecz „ulicznej” koszykówki. Po południu - o godz. 15 w Kobylinie zaprezentują się motocykliści z klubu „Boruta MC Poland” oraz członkowie innych klubów. W ramach akcji Moto serce będzie można oddać krew. W ubiegłym roku na naszym święcie wystąpili artyści z gminy Warka, w tym od godz. 16.30 do 18 zaprezentują się w sobotę gminy Chynów i Belsk Duży.

Publiczność ściągają gwiazdy. Na kogo przyjdziemy w sobotę?

O godz. 18.15 jako pierwszy zagra zespół „Akurat”, który gościł już w Grójcu podczas Zakończenia Lata 2014. Artyści określają swoją muzykę, jako poezję ska-kaną, czyli doskonale wpadającą „w ucho”. Następnie, o godz. 19.30 wystąpi Asocjacja Hagaw z Andrzejem Rosiewiczem. Grupy nie trzeba chyba przedstawiać – wystarczy przypomnieć przeboje: „Najwięcej witaminy”, „Czy czuje pani cza-czę”, „Chłopcy radarowcy”, czy „Czterdzieści lat minęło” z serialu „Czterdziestolatek”. Usłyszymy też standardy jazzowe z lat 50 i 60. ubiegłego wieku. O godz. 21.30 zapraszamy na występ popowo-rockowego zespołu Poparzeni Kawą Trzy. Kapela złożona jest m.in. z dziennikarzy Radia Zet i RMF FM (m.in. grają w niej Wojciech Jagielski oraz Jarosław Kret). Wszyscy znamy ich piosenki: „Byłaś dla mnie wszystkim” czy „Wezmę Cię”.

Na Targowisku podczas Święta Kwitnących Jabłoni występowały już największe gwiazdy polskiej sceny rozrywkowej – Krystyna Prońko, Dżem, Ich Troje, Perfekt z Markowskim, Patrycja Markowska, Feel, Ewelina Flinta i inni. Kogo zaprosiliście tym razem?

Z pewnością do wymienionych już sław można będzie dołączyć Margaret. Młoda artystka popularność zdobyła w 2013 roku, kiedy to ukazał się jej debiutancki singel „Thank You Very Much”. W 2014 roku szczyty list przebojów zyskały jej kolejne piosenki: „Wasted” i „Start a Fire”. Margaret wystąpi oczywiście w finale naszej imprezy w niedzielę.
Przedtem zobaczymy i usłyszymy nasz miejscowy zespół Sektor A (godz. 15). Po nim zaprezentują się laureaci festiwali organizowanych przez Grójecki Ośrodek Kultury. Od 17.30 na scenie występować będzie Stasiek Wielanek z Kapelą Warszawską.
O 19.30 zagra zespół „Piersi”, w którym występował (do 2013 r.) - ubiegający się obecnie o fotel prezydenta RP i zdobywający coraz większe poparcie wyborców - Paweł Kukiz.
Leszek Świder


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ognista wystawa w piaseczyńskiej bibliotece
· Niecodzienny gość w bibliotece
· Jarmark Kultury Urzecza
· Wehikuł czasu na czerskim zamku
· Weź udział w twórczych warsztatach z sercem!
· Na Tamarę Łempicką przyszły tłumy
· Kobiece Światoprzestrzenie
· Wieczór teatralny z Dariuszem Kordkiem
· Historia piaseczyńskich bibliotek
· Średniej wielkości telewizor do salonu - ile powinien mieć cali?
· Witold K. w Hugonówce
· Wystawa prac Tamary Łempickiej będzie czynna do marca
· Inicjatywa doceniona
· Świąteczna atmosfera zapanowała na kolejce
· Zjednoczeni w śpiewie
· Niezwykła sztuka Leokadii Nastały
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Niezwykły konkurs „Obrazy z życiem”
· W Centrum Kultury wystąpi Zazula
· Piękna filia biblioteki
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
Wydanie:
OTWOCKIE
· Wracają Dni Karczewa, znamy datę!
· „Kolacja dla głupca” Wiązowski Teatr Muzyczny
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest