Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 stycznia 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 569), 2015-03-27
Małe wielkie teatry w Hugonówce

KONSTANCIN-JEZIORNA W ostatni weekend, w Konstancińskim Domu Kultury Hugonówka odbył się XII Festiwal Małych Form Teatralnych. Spośród dziewięciu spektakli, które wzięły udział w przeglądzie, wygrało przedstawienie „Ja chłopiec” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Żeromskiego

W tym roku organizowany przez KDK młodzieżowy festiwal teatralny, w którym biorą udział konstancińskie szkoły oraz grupy teatralne, drugi raz odbył się w Hugonówce. Przedstawienia nie tylko bawiły i uczyły, lecz także skłaniały do refleksji nad kondycją świata oraz zaskakiwały dojrzałością artystycznej diagnozy. Jak co roku, sztuki teatralne przygotowane przez młodych aktorów oraz ich opiekunów wyróżniały się kolorowymi kostiumami, barwną i misternie wykonaną scenografią oraz świetnie dobraną muzyką i wzorową reżyserią. Nie można zapomnieć również o talencie aktorskim konstancińskiej młodzieży, która na scenie przedstawiła nie tylko zabawne, lecz także przejmujące i pouczające spektakle. Efekty ciężkiej pracy i długotrwałych prób oceniało jury, w którego składzie znaleźli się aktorzy filmowi i teatralni Katarzyna Michalska i Leszek Zduń oraz reżyser Radosław Dunaszewski. W sobotę, 21 marca publiczność oraz jurorzy obejrzeli spektakle. Natomiast w niedzielę, 22 marca odbyło się uroczyste ogłoszenie laureatów. Poprzedził je spektakl teatralny dla dzieci „Tytus, Romek i A’tomek”.

Grand Prix dla „dwójki”

Grand Prix XII Festiwalu Małych Form Teatralnych zdobył spektakl „Ja chłopiec” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Żeromskiego. Główną nagrodę, kryształową statuetkę, odebrali uczniowie oraz nauczycielka Ewa Cielesz. Autorzy zwycięskiej sztuki przyjęli również gratulacje od jury oraz burmistrza Kazimierza Jańczuka, jego zastępcy Ryszarda Machałka oraz Edyty Markiewicz-Brzozowskiej, dyrektor KDK. Główną nagrodą dla najlepszej grupy będą zajęcia aktorskie w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. Jury doceniło przede wszystkim minimalizm spektaklu oraz dojrzałość jego przekazu, a także kontakt aktorów z publicznością.
Warto dodać, że Ewa Cielesz, nauczycielka oraz instruktorka teatralna KDK, zdobyła Grand Prix festiwalu już po raz czwarty. Wcześniej młodzież, z którą współpracowała, zdobyła główną nagrodę w 2010, 2011 i w 2014 roku. Radosław Dunaszewski, przewodniczący jury, ogłaszając werdykt zażartował, parafrazując piłkarskie powiedzenie Gary’ego Linekera, mówiąc, że „Wszyscy wystawiają spektakle, a na końcu i tak wygrywa... Ewa Cielesz”. Do futbolowego porzekadła o dominacji Niemców nawiązał również Leszek Zduń. - Podobno zawsze wygrywają Niemcy, ale przecież w ostatnim meczu Polska pokonała ich aż 2:0. Chciałbym, żebyście o tym pamiętali i z optymizmem oraz wiarą w sukces przygotowywali spektakle na przyszłoroczny festiwal, czego wam serdecznie życzę – dodał z uśmiechem Leszek Zduń.

Wszyscy są zwycięzcami

Wręczono również kilkanaście wyróżnień dla najlepszych artystów festiwalu. Beata Siwicka, nauczycielka z Gimnazjum No Bell Montessori otrzymała nagrodę za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów w spektaklu „Guma do życia”, opowiadającym o śmierci, nieuleczalnej chorobie oraz samobójstwie w środowisku młodzieży. Paulina Jaszczuk-Sikorska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Opaczy dostała wyróżnienie za kreatywne łączenie konwencji baśniowej w sztuce „Harry Kopper, czyli opowieść o chłopcu, który chciał zostać czarodziejem”. Za kostiumy doceniono spektakle „Królewna Hortensja” (grupa teatralna KDK Teatrzaki) oraz „Harry Kopper, czyli opowieść o chłopcu, który chciał zostać czarodziejem” (Szkoła Podstawowa w Opaczy). Zespół Szkół nr 4 w Słomczynie otrzymał nagrodę za scenografię do spektaklu ,,Game over - życie w realu”. Natomiast Ewa Cielesz - za reżyserię spektaklu ,,Papierowi ludzie” (grupa teatralna KDK Miniatura). Zespół Szkół nr 3 przy ul. Bielawskiej - za grupową kreacje aktorską w spektaklu ,,Sekret”, a Zespół Szkół nr 4 w Słomczynie za grupową kreację aktorską w spektaklu ,,Game over - życie w realu”. Natomiast za indywidualne kreacje aktorskie zostali wyróżnieni: Aleksander Kurek i Filip Bartczak (,Ja chłopiec”), Tosia Hairulin i Stanisław Łukaszewicz (,Papierowi ludzie”), a także Filip Fiszer (,,Przedstawienie z jajem” w wykonaniu No Bell Szkoła Podstawowa Montessori.
- Chociaż wygrać mógł tylko jeden spektakl, wszyscy jesteście zwycięzcami – do młodych aktorów mówił burmistrz Kazimierz Jańczuk. - Jesteście wyróżnieni w swoim środowisku. W świecie zdominowanym przez komputery potrafiliście znaleźć coś innego, coś bardzo humanistycznego. Na tej scenie pokazaliście, że potraficie to robić. Dziękuję i gratuluję aktorom, nauczycielom oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w ten festiwal – dodał burmistrz, który następnie uderzeniem w gong zamknął imprezę.

FOTO: Tegoroczne Grand Prix zdobył Zespół Szkół nr 2 przy ul. Żeromskiego
Grzegorz Traczyk

tagi:    Hugonówka    KDK    teatr    spektakl    Zespół Szkół nr 2

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Gwiazdy zaśpiewały na Gwiazdkę
· Kolędy dla Filipa
· Dzieci pokazały bajkowe oblicze zimy
· Małgorzata Rejmer z Paszportem Polityki!
· Mieszkanka Józefosławia napisała książkę dla dzieci
· Ponad 100 portretów wielkich Polaków
· Ania Rusowicz i goście, czyli gwiazdy na Gwiazdkę
· Impresje i abstrakcja Doroty Niklewicz
· Wyrusz w malarską podróż
· Góral spełnił swoje marzenie
· Muzyczna nadzieja Piaseczna
· Andrzejki w stylu retro
· Filmowy portret Janiny Ochojskiej
· Marek Piekarczyk akustycznie
· Piękne kobiety i nie tylko w Kolonii Artystycznej
· Naładowani pozytywną energią
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest