Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie otwockie (nr 563), 2015-02-13
Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

WARKA Malutka scena sali bibliotecznej Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce gościła w miniony piątek wspaniałą artystkę scen operowych Alicję Węgorzewską. Towarzyszył jej Bogdan Kierejsza na skrzypcach. Był to pierwszy „Wieczór z Kulturą”, który rozpoczął cykl spotkań organizowanych w pałacu na Winiarach

Koncert „W krainie musicalu i operetki” (chyba nie do końca adekwatny) rozpoczęła oczywiście „Carmen” George’a Bizeta. Niezwykle silny, o pięknej barwie mezzosopran pani Alicji wkrótce wypełnił salę i wibrował aż do najbardziej odległych pomieszczeń muzealnych. Śpiewając arię Carmen, trudno powstrzymać ruch charakterystyczny dla habańery. Nic dziwnego, że wiszący tuż nad śpiewaczką kryształowy żyrandol znalazł się w niebezpieczeństwie. Na szczęście wzniesiona ręka pani Alicji tylko musnęła wisiory.

Smyczkiem po żyrandolu

W o wiele większym niebezpieczeństwie był żyrandol podczas wstępu Bogdana Kierejszy. Skrzypek kilka razy podczas swych bardzo dynamicznie wykonywanych utworów, bliski był „ustrzelenia” smyczkiem kandelabru. Ale dar radnych powiatowych (za 4200 zł), na szczęście, pozostał nietknięty.

Awaria orkiestry

Jak czasem bywa podczas recitali, zawiodła elektronika. Kilkakrotnie – pięknie to wyraziła Alicja Węgorzewska – orkiestra musiała się zebrać od nowa. Część orkiestrowa była bowiem odtwarzana z płyt. I to one właśnie zawodziły. Artystka i skrzypek potrafili jednak anegdotami i historyjkami ze światowych scen wypełnić czas tak, że publiczność bawiła się znakomicie.

Sole Mio w mezzosopranie

Wydawało się, że clou programu będzie znakomite i zaskakujące „Sole Mio” Eduardo Di Capui. Zaskakujące, gdyż ta neapolitańska piosenka napisana jest dla tenora (lub sopranu). Tymczasem Alicja Węgorzewska – przypominamy, mezzosopran - tak ją zapowiedziała: Chciałam tę piosenkę wykonać na jednym z wielkich koncertów. Wtedy reżyser uciął dyskusję: Jak będziesz miała własny recital – to sobie zaśpiewasz. To ja sobie teraz zaśpiewam... teatralnym szeptem zapowiedziała piosenkę pani Alicja. Po jej wykonaniu publiczność biła brawo na stojąco...
Dla koneserów jednak finał nastąpił... w finale recitalu. Alicja Węgorzewska zaśpiewała przejmującą „Summertime lyrics” George Gershwin’a.

Stawiamy na Kulturę

- „Wieczór z Kulturą” to nasza nowa propozycja – mówi dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego Iwona Stefaniak. Chcemy, oprócz naszych normalnych zadań muzealnych, wyjść do ludzi z ofertą wielkiej Kultury (dlatego przez wielkie K). Będziemy się starali raz na miesiąc zapraszać do pałacu w Winiarach znane osobistości – ludzi teatru, filmu, muzyków, kompozytorów, aktorów, w ogóle ludzi znanych, którzy wnoszą coś istotnego w nasze życie kulturalne. Niestety, będzie to przedsięwzięcie komercyjne, gdyż musimy się przyzwyczajać, że takie placówki, jak nasze Muzeum, odnowione, a właściwie od podstaw zrewaloryzowane, będą też musiały na siebie zarabiać.
Niezależnie od tego, chcielibyśmy, aby wokół naszego Muzeum tworzyła się grupa ludzi światłych, co tu dużo mówić – elita kulturalna tego regionu.

Są już następni goście

- Zaprosiliśmy – kontynuowała dyr. Stefaniak - już kilku artystów na kolejne „Wieczory z Kulturą”. 20 marca, czyli w Wielki Post, wystąpią u nas artyści z Piwnicy pod Baranami z Aleksandrą Maurer na czele. Na 12 kwietnia jesteśmy już umówieni z Emilianem Kamińskim, który obiecał zabrać ze sobą żonę Justynę Sieńczyłłę. Będą śpiewać ballady i romanse oczywiście, ale nie tylko. Na maj natomiast zaprosiliśmy sąsiada zza miedzy (Niwy Ostrołęckie) Krzesimira Dębskiego. Zapewne wystąpi z zaproszonymi przez siebie przyjaciółmi. Rozmawiamy także z Katarzyną Groniec, która wydała ostatnio płytę z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Mamy też pomysł na „pogaduchy o sztuce” z Krystyną Jandą. Te dwie ostatnie propozycje są na razie w sferze załatwiania...

Leszek Świder
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ognista wystawa w piaseczyńskiej bibliotece
· Niecodzienny gość w bibliotece
· Jarmark Kultury Urzecza
· Wehikuł czasu na czerskim zamku
· Weź udział w twórczych warsztatach z sercem!
· Na Tamarę Łempicką przyszły tłumy
· Kobiece Światoprzestrzenie
· Wieczór teatralny z Dariuszem Kordkiem
· Historia piaseczyńskich bibliotek
· Średniej wielkości telewizor do salonu - ile powinien mieć cali?
· Witold K. w Hugonówce
· Wystawa prac Tamary Łempickiej będzie czynna do marca
· Inicjatywa doceniona
· Świąteczna atmosfera zapanowała na kolejce
· Zjednoczeni w śpiewie
· Niezwykła sztuka Leokadii Nastały
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Niezwykły konkurs „Obrazy z życiem”
· W Centrum Kultury wystąpi Zazula
· Piękna filia biblioteki
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
Wydanie:
OTWOCKIE
· Wracają Dni Karczewa, znamy datę!
· „Kolacja dla głupca” Wiązowski Teatr Muzyczny
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest