Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 maja 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 maja 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 maja 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 556), 2014-12-05
Idzie nowe w Podkowie

PODKOWA LEŚNA Wybory w okręgach jednomandatowych były burzą, jaka przeszła przez miasto-ogród. W głosowaniu na urząd burmistrza Artur Tusiński pewnie wygrał w pierwszej turze, natomiast jego komitet „Mieszkańcy dla Podkowy” zdobył 11 mandatów i pewną większość w radzie miasta

Inaugurująca nową kadencję sesja stanęła chwilowo pod znakiem zapytania, ponieważ w czwartkowe popołudnie 27 listopada, w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich i okolicy nie było energii elektrycznej. Dlatego, kiedy już ponownie włączono prąd, na stołach pozostawiono awaryjnie przygotowane gustowne świeczniki. Posiedzenie odbyło się w niecodziennej oprawie, ale też z licznym udziałem mieszkańców.

Rada przemeblowana

W ostatnich wyborach mieszkańcy zdecydowali, że w Podkowie Leśnej nastąpi zupełne przemeblowanie politycznej sceny. Z urzędem burmistrza pożegnała się Małgorzata Stępień-Przygoda, a z mandatami większość radnych. Reelekcję wywalczyli Grzegorz Smoliński, zdobywając największą liczbę głosów oraz Jarosław Kubicki. Ponadto w składzie nowej rady znaleźli się: Andrzej Porowski, Katarzyna Tuszyńska-Niezgoda, Olga Jarco, Emilia Drzewicka, Małgorzata Stępka, Małgorzata Janus, Joanna Przybysz, Zbigniew Habierski, Małgorzata Horban, Sylwia Dąbrówka, Renata Gabryszuk, Małgorzata Łaskarzewska-Średzińska, Wojciech Żółtowski.
Samorządowcy złożyli ślubowanie oraz odebrali z rąk Piotra Skalskiego, przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej, zaświadczenie o wyborze na radnego. Następnie zaprzysiężono nowego burmistrza Artura Tusińskiego, który otrzymał olbrzymią owację. - Dziękuję państwu za wybór, który traktuję jako bardzo duży kredyt zaufania - powiedział. - Zaufanie z państwa strony jest dla mnie zobowiązaniem do pracy i do spełniania swoich obowiązków. Dziękuję za udział w wyborach. Dziękuję wszystkim tym, którzy nas wspierali. Dziękuję mojej rodzinie, żonie, dzieciom, za to, że zawsze podtrzymywali mnie na duchu, moim przyjaciołom i wszystkim mieszkańcom miasta.

Nowa przewodnicząca

Na funkcję przewodniczącej rady miasta zgłoszono Renatę Gabryszuk (Mieszkańcy dla Podkowy) oraz Małgorzatę Łaskarzewską-Średzińską. W tajnym głosowaniu radni wybrali tą pierwszą. - Dziękuję za zaufanie i powierzenie mi tak zaszczytnej funkcji – powiedziała nowa przewodnicząca. - Będę starała się sprostać stawianym wymaganiom i tę funkcję sprawować rzetelnie i odpowiedzialnie.
Renata Gabryszuk zaproponowała na swojego zastępcę Grzegorza Smolińskiego. W głosowaniu 12 radnych opowiedziało się za jego kandydaturą, natomiast troje za Małgorzatą Janus.
Przewodniczący i składy osobowe komisji merytorycznych zostaną wybrane na najbliższym posiedzeniu rady w poniedziałek, 8 grudnia.
Od tygodnia podkowianie mają nowego burmistrza. Artur Tusiński pewnie wygrał wybory, zdobywając 1174 głosów (niemal 61 proc. poparcia). Jak sam podkreślił, przed nim w ciągu najbliższych miesięcy przede wszystkim praca. - Było wiele czynników, które spowodowały, że wyszedłem z roli obserwatora i aktywnego mieszkańca – powiedział. - Postanowiłem wziąć odpowiedzialność w swoje ręce i decyzję o tym oddać osądowi publicznemu - plebiscytowi, jakim są wybory. Otrzymałem mandat i teraz zamierzam zrealizować to, co według mnie w naszym mieście powinno być zrobione. W sposób znaczący poprawić organizację pracy urzędu i zakończyć ciągnące się latami dyskusje na temat dróg. Rozpocząć prace inwestycyjne, dotyczące uporządkowania zieleni, rewitalizacji parku, na które mieszkańcy bardzo długo czekają. Doprowadzić swoimi pomysłami, przy współpracy rady i całego zespołu w urzędzie, do sytuacji, w której Podkowa Leśna znowu odzyska taką pozytywną energię miasta, z którego idą dobre praktyki dalej. Abyśmy nie my sięgali, tylko na nas się powoływano.

Burmistrz z większością

Z pewnością nowemu burmistrzowi w realizacji programu pomoże większość w obecnej radzie. - Patrząc na arytmetykę tak jest, ale byłoby to duże uproszczenie – dodał Artur Tusiński. - Wybrani radni, przynajmniej z mojego komitetu, to osoby bardzo zadaniowe. Szanując czas swój i mieszkańców, będą podchodzili do prac w komisjach bardzo rzetelnie, a sesje staną się już raczej dobrze uargumentowaną prezentacją. Do tej pory było tak, że część uchwałodawcza miała bardzo dużo pomysłów, ale wszystko się rozbijało na styku z władzą wykonawczą. Mam nadzieję, że teraz będzie dużo sprawnej i lepiej - zapowiada nowy burmistrz.

Sławomir Krejpowicz


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Spotkanie z mistrzynią trekkingu
· Szkoła zyska nowego patrona
· Mieszkaniec: rowerzyści są prawdziwą plagą
· Coraz bliżej gminnego targowiska
· Dyrektor GOSiR-u zwolniła się z pracy. Czy zadziałała presja radnych?
· Moc bibliotecznych atrakcji
· Zmarł Ignacy Gogolewski. „Kochał Konstancin”
· Wjechał w rowerzystów! Jednego zabił, czterech ranił
· Wkrótce rusza przebudowa ważnej drogi
· Miasto w budowie! To mogą być ostatnie duże inwestycje...
· Udany Jarmark Kultury Urzecza
· Udana Noc Muzeów na kolejce
· Konstytucyjne bieganie
· Na posesji padła sarna
· Otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
· Piaseczyńskie obchody uchwalenia konstytucji
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest