Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 536), 2014-07-11
Modernizacji oświetlenia (na razie) nie będzie

PIASECZNO Na początku roku burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis podjął decyzję o modernizacji ulicznego oświetlenia, która miała polegać na wymianie starych żarówek na energooszczędne oprawy LED-owe. Gmina chciała przeprowadzić wymianę oświetlenia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, jednak procedurę zakwestionował nowo powstały ruch obywatelski Społeczna Kontrola Władzy. Teraz najprawdopodobniej inwestycja przesunie się w czasie

Na terenie gminy działa 9713 latarni ulicznych z czego 2269 to bardzo stare i energochłonne lampy rtęciowe, 7413 – lampy sodowe, a 31 – nowoczesne oprawy LED-owe. W ciągu roku lampy te zużywają energię elektryczną o wartości 3,1 mln zł. Przy zastosowaniu tylko i wyłącznie opraw LED-owych, oszczędności sięgnęłyby co najmniej 50 proc. (dodatkowo około 400 tys. zł rocznie pochłania konserwacja starego oświetlenia). Choć oświetlenie LED-owe ma wiele zalet, na pewno nie należy do nich cena oprawy, która waha się między 1,5 a 2 tys. zł. Jak łatwo policzyć wymiana prawie 10 tys. lamp pochłonęłaby kwotę 15-20 mln zł, a na tak duży wydatek gminy póki co nie stać. Dlatego właśnie zdecydowano się na formułę PPP.

Gmina ogłasza
i unieważnia przetarg


- W formule PPP to wykonawca wniósłby własne środki na modernizację oświetlenia, a następnie otrzymywałby spłatę finansowania z uzyskanych przez gminę oszczędności w zużyciu energii po realizacji przedsięwzięcia – mówi Krzysztof Kasprzycki, asystent burmistrza. - Trudno jest nam dzisiaj ocenić na ile lat podpisana zostałaby umowa i na jakich warunkach. To wszystko zależy od wielu czynników i ustaleń.
Temat jest złożony, gdyż w gminie występuje wiele rodzajów opraw, a wymiana wpisuje się w szeroki zakres realizacyjny połączony z projektem, zarządzaniem oświetleniem, okresem obowiązywania umowy oraz okresem gwarancji. Wszystko to gmina musi przeanalizować przed zawarciem umowy z potencjalnym partnerem prywatnym.
To właśnie dlatego zdecydowano się na zastosowanie trybu dialogu konkurencyjnego, który miał pomóc dokładnie określić przedmiot zamówienia. Procedurę przetargową, która została ogłoszona 17 czerwca, poprzedziła analiza uwarunkowań prawnych realizacji przedsięwzięcia, przygotowana przez kancelarię prawną. Później radni mieli głosować nad uchwałą, zmieniającą wieloletnią prognozę finansową. - Nabraliśmy jednak wątpliwości czy ta kolejność jest prawidłowa i po dwóch dniach unieważniliśmy ogłoszony przetarg – mówi Daniel Putkiewicz, wiceburmistrz Piaseczna. - Unieważnienie przetargu to zwykła procedura, która powodowana jest ostrożnością procesową – dodaje Krzysztof Kasprzycki, asystent burmistrza.

Pyskówka na sesji

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej podjętą przez gminę procedurę zakwestionowali członkowie ruchu Społeczna Kontrola Władzy, zwracając uwagę, że burmistrz ogłosił przetarg bez zgody rady miejskiej. Agnieszka Borowska z SKW przekonywała zebranych, że majątek gminy trafi na lata w ręce prywatnego przedsiębiorcy, który będzie czerpał z niego zyski. Sprawa podzieliła radnych. - Tego typu uchwały, choć wcześniej były podejmowane, nigdy nie doczekały się realizacji – przekonywał Józef Wierzchowski. - Brakuje tu podstawowych informacji: ile płacimy za prąd, ile trzeba wymienić punktów, jakie będą oszczędności. Zbigniew Mucha pytał natomiast, czym tak naprawdę jest dialog konkurencyjny. Piotr Borkowski, kierownik referatu zamówień publicznych wyjaśniał, że dialog konkurencyjny jest jednym z trybów udzielania zamówienia publicznego, stosowany przy szczególnie trudnych inwestycjach.
- Wymiana żarówek to jest trudna inwestycja... - kpiła Agnieszka Borowska.
Dyskusja przedłużała się, a radni mieli coraz więcej wątpliwości. Widząc ich konsternację, wiceburmistrz Daniel Putkiewicz podjął decyzję o zdjęciu uchwały z porządku obrad. Prawdopodobnie temat wymiany oświetlenia niedługo powróci. - Formuła PPP jest korzystna dla gminy i jej mieszkańców, zaś formuła dialogu konkurencyjnego jest najlepszym sposobem na najbardziej optymalne sformułowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia – uważa Daniel Putkiewicz. - Insynuacje mieszkanki, która zabrała głos na sesji są absurdalne.

FOTO:Gmina chce modernizować oświetlenie w formule
partnerstwa publiczno-prywatnego
Tomasz Wojciuk

tagi:    oświetlenie    LED    PPP

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jeszcze więcej terenów na rekreację w centrum miasta
· Ewa Molenda-Stroińska otrzymała zaszczytny tytuł sołtysa roku!
· Uroczyste obchody święta 3 Maja
· Konstytucyjne umiłowanie wolności
· Ogrzeją domy, wyprodukują prąd
· Gmina sprzeda zabytkową willę!
· Prawie 34 zł od osoby za odbiór odpadów!
· Radny zrezygnował ze swojej funkcji
· Chcą odzyskać gminną drogę
· Powstanie ośrodek tenisowo-sportowy
· Rozmawiali o mieście przyszłości
· Śmieci jednak zdrożeją. Teraz czas na przetarg!
· Za drogie ścieki? Wójt chce negocjować z burmistrzem
· Wybrano konstancińską radę seniorów
· Pożegnanie dyrektor MGOPS-u
· Powiatowy „szczyt” i wiele problemów do omówienia
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest