Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 października 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 października 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 października 2017 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 533), 2014-06-13
Przeszczep jedyną szansą na życie

JAKTORÓW Michał Głowacki miał niespełna 3 lata, gdy zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Obecnie chłopiec czeka na przeszczep szpiku od dawcy z zagranicy, jednak rodzicom brakuje środków na leczenie dziecka. - Syn z niecierpliwością czeka na dzień przeszczepu, bo jest już bardzo wyczerpany - mówi jego mama

Po urodzeniu Michał Głowacki rozwijał się prawidłowo i nie było żadnych sygnałów zwiastujących straszną chorobę. Rodzice chłopca dowiedzieli się o niej w ubiegłym roku, a diagnoza lekarzy - ostra białaczka limfoblastyczna z grupy wysokiego ryzyka - brzmiała jak wyrok. Najbliżsi podjęli jednak walkę o życie chłopca, który przebywa obecne w jednym z warszawskich szpitali.

Czeka na ten dzień

– Po kolejnej chemioterapii syn jest trochę osłabiony, ale przede wszystkim zmęczony psychicznie – mówi Bogumiła Głowacka, mama Michała. - To zrozumiałe, bo od 14 miesięcy ciągle jest w szpitalu, systematycznie podłączane są mu kroplówki i przyjmuje leki. W ostatnich dniach zaczął gorączkować więc dostał antybiotyk.
Radość po pierwszym intensywnym leczeniu w ubiegłym roku nie trwała długo, bo już po 5 tygodniach okazało się, że choroba powróciła. Teraz chłopca czekają naświetlania i przeszczep szpiku. Rodzice z nadzieją oczekiwali na informację o potencjalnym dawcy i szczęśliwie ten się znalazł. - Prawdopodobnie to osoba z Niemiec, ale nie wiemy tego na sto procent i być może nigdy się nie dowiemy – mówi Bogumiła Głowacka. - Najważniejsze, że pomiędzy dawcą a biorcą jest 90-procentowa zgodność, a to jest bardzo dobry wynik. Pierwotnie to mąż miał być dawcą, ale zgodność wynosiła tylko 50 procent. Teraz jesteśmy dobrej myśli i czekamy na informację o terminie zabiegu. Syn z niecierpliwością czeka na ten dzień, bo jest już bardzo wyczerpany – dodaje Głowacka.

Pooperacyjne leczenie
jest bardzo kosztowne


Michałek przejdzie przeszczep we wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. - Niestety każda taka historia w naszym kraju ma też podłoże finansowe, bo obecnie nie ma programu rządowego, który wspierałby w stu procentach rodziców i dzieci – mówi Łukasz Masalski, znajomy rodziców Michała, który zaangażował się w zbiórkę pieniędzy potrzebnych na leczenie pooperacyjne. - O ile sam przeszczep jest pokryty ze środków państwowych, to pobyt, a następnie leczenie po przeszczepie, już nie, a to jest bardzo kosztowne.
Rodzice chłopca przed zabiegiem, a także po nim, będą musieli zamieszkać we Wrocławiu i nie wiadomo na jak długo. Okres rekonwalescencji po przeszczepie może trwać bowiem od kilku tygodni do kilku miesiący.
Ogromne koszty to także leki, które pacjent musi przyjmować po operacji. Jedna dawka medykamentu przeciwgrzybiczego to ok. 11 tysięcy złotych. W razie wystąpienia graftu skórnego konieczne będą specjalne maści. Koszt jednej to blisko 60 zł, jednak opakowanie wystarczy na zaledwie kilka dni.

Ty też możesz pomóc!

W zbiórkę pieniędzy na leczenie Michała zaangażowali się lokalni policjanci, którzy zorganizowali charytatywny turniej piłkarski dla służb mundurowych. W szpitalu Michała odwiedził natomiast Jakub Rzeźniczak, piłkarz Legii Warszawa, który zadbał o sympatyczną atmosferę na całym oddziale. Pomagają także zwykli mieszkańcy, nie tylko finansowo, ale też śląc dobrą energię, zabawki czy słodycze.
Szacowany koszt leczenia pooperacyjnego, noclegów i dojazdów do szpitala (także po jego opuszczeniu na systematyczne badania kontrolne) to ok. 40 tys. złotych. Do tej pory rodzinie Michałka udało się zebrać blisko połowę tej kwoty.
Informacje o tym jak można mu pomóc na tej ostatniej najważniejszej prostej, znajdą Państwo na stronie fundacji, której Michałek jest podopiecznym „Zdążyć z Pomocą”. Ta udostępniła konto, na które wpłacać można środki dla mieszkańca Jaktorowa: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą“ 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 Bank BPH S.A. tytułem: 22370 - Głowacki Michał - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia. Więcej informacji o Michale Głowackim znaleźć można na stronie internetowej fundacji www. dzieciom.pl/podopieczni/22370.
Anna Żuber

tagi:    CHOROBA    DZIECKO    PRZESZCZEP

Przeczytaj też
Zgnilec niegroźny dla ludzi (2017-10-06)
Brzoza runęła na dziecko (2017-07-07)
Tragicznie na drogach (2016-09-23)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nauka poszła w las
· Lepiej rozmawiać niż się sądzić
· Inne życie na Kolejowej
· Święty z nieba kibicuje
· W strefie tańszych biletów ZTM
· Wystawa komputerów sprzed lat
· Strażacy nie tylko gaszą pożary
· Słoneczny Hubertus
· O 12 drzew mniej przed basenem
· Policja karze za brak odblasków
· Świetne świadectwa są w cenie
· Psa nie uratowano, czy jego właściciel usłyszy wyrok?
· Wraki płonęły jak pochodnie
· Na „7” ratują życie jako pierwsi
· Okulickiego jak po grudzie
· Warzywo godne święta
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Lotnisko w Baranowie zastąpi Okęcie?
· Pielęgnują lokalną historię
· Całkiem nowa Lipowa
· Zielony Nadarzyn
· Makabryczny wypadek w szpitalu
· Obwodnica w gąszczu procedur
· Najpierw obwodnica, później łącznik
· Budując szosę odkryli cmentarzysko
· Upamiętnili więźniów obozu Dulag
· Zapłacimy za parkowanie w mieście?
· 53 osoby staną przed obliczem sądu
· Tłuczkiem zdewastował auto sąsiada
· Grunt to mądrze wybrać
· Innowacyjna galeria z nową siedzibą
· Karta dla lokalnych patriotów
· 4 mln zł na remont szpitala
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2017  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest