Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 526), 2014-04-18
Uzdrowisko czeka na decyzję

KONSTANCIN-JEZIORNA W marcu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził, że podczas budowy Konstancińskiego Centrum Hydroterapii Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. bezprawnie rozebrało budynek sanatorium „Przy Źródle” i wstrzymał inwestycję. W piątek, 11 kwietnia przedstawiciele spółki podczas konferencji prasowej wyjaśniali, że ich zdaniem rozbiórka budynku była konieczna i zgodna z przepisami

Długo zapowiadana budowa Konstancińskiego Centrum Hydroterapii przy ul. Źródlanej w Parku Zdrojowym ruszyła na początku lutego. Prace zaczęły się od uporządkowania terenu, wycinki drzew, wykopu pod nowy obiekt oraz od rozbiórki istniejącego budynku sanatorium „Przy Źródle”, które niemal całkowicie zostało zrównane z ziemią.

Rozbiórka wbrew prawu

Po niespełna miesiącu prac, inwestycję zatrzymał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego z powodu rażącego naruszenia pozwolenia na budowę, które przewidywało nadbudowę budynku sanatorium „Przy źródle” oraz dobudowę do niego pawilonu Konstancińskiego Centrum Hydroterapii. Teraz już nie ma czego nadbudowywać. - W związku z tym, że pozwolenie na budowę nie przewiduje rozbiórki budynku lecz jego nadbudowę musiałem wstrzymać tę inwestycję, bo jest sprzeczna z pozwoleniem – wyjaśniał Mirosław Satalecki, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Piasecznie. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. przedstawiło w PINB-ie swoje stanowisko, odwołało się od decyzji i czeka na rozstrzygnięcie.

Rozbudowa z konieczną
wymianą elementów


W piątek, 11 kwietnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele spółki wyjaśniali komplikacje, do których doszło przy budowie sztandarowego obiektu uzdrowiska. - Wystąpiło nieporozumienie i mam nadzieję, że zostanie wyjaśnione podczas toczącej się procedury administracyjnej i prace będą wkrótce wznowione – mówił Krzysztof Głogowski, prezes Uzdrowiska Konstancin-Zdrój S.A. - Nie przeprowadziliśmy żadnych prac niezgodnych z pozwoleniem na budowę. Kwestią sporną jest interpretacja przepisów prawa. Można przeprowadzić przebudowę z wymianą elementów nienadających się do użytku – wyjaśniał prezes, który dodał, że budynek sanatorium musiał być rozebrany ze względów bezpieczeństwa, ponieważ okazało się, że jest w bardzo złym stanie technicznym i nie można go rozbudować. Wyburzenie budynku poprzedziły ekspertyzy techniczne i prawne.

Od kilku miesięcy do kilku lat

Krzysztof Głogowski przyznał, że problem będzie musiał zostać rozstrzygnięty w procedurze administracyjnej. Spółka nie może złożyć projektu zamiennego i wystąpić o nowe pozwolenie na budowę (obecne jest sprzed dwóch lat), ponieważ na podstawie obowiązujących zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zaprojektowany obiekt nie mógłby powstać. Zmiana planu może potrwać nawet ok. 2 lat. Równie długie może okazać się także postępowanie administracyjne. Jeśli PINB podtrzyma swoje stanowisko, sprawa trafi do wyższych instancji, a ostatecznie do sądu, co może nawet na kilka lat zatrzymać budowę. To z koli skutkowałoby utratą dofinansowania unijnego i budowa stanęłaby pod wielkim znakiem zapytania – w najlepszym razie projekt mógłby być na kilka lat odłożony na półkę. - Jeśli nawet doszło z naszej strony do uchybienia, to czy zrobiliśmy coś wbrew interesowi społecznemu? – retorycznie pytał Krzysztof Głogowski. - Czy w interesie społecznym jest zatrzymanie budowy z powodu rozbiórki budynku, który nie był zabytkiem i zagrażał bezpieczeństwu? – dodał prezes. Spółka liczy, że nadzór budowlany uwzględni jej argumenty i wkrótce umożliwi kontynuowanie budowy.

FOTO: Krzysztof Głogowski, prezes, Uzdrowiska Konstancin-Zdrój S.A. wyjaśnia, że rozbiórka była nie tylko zgodna z przepisami, lecz także konieczna ze względu na bezpieczeństwo i zły stan techniczny budynku
Grzegorz Traczyk

tagi:    Uzdrowisko    Centrum Hydroterapii    PINB

Komentarze
nick: k46,     2014-05-05   19:13:48
W interesie wszystkich, uczciwych obywateli jest zdecydowane przeciwdziałanie korupcji i nadużyciom. A dotacje unijne winny być natychmiast wstrzymane w związku z działaniem beneficjenta niezgodnie z umowa. Tłumaczenie prezesa Uzdrowiska i jego pytanie retoryczne jest żenujące.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Integracyjne narodowe czytanie
· Samoloty latały nad Parkiem Zdrojowym
· Nie koszą trawy i chwastów na rondach. Podobno chodzi o ekologię...
· Dni Prażmowa
· Mieszkańcy narzekają na „gołe” przystanki
· Pociąg towarowy zatrzymał się na starej bocznicy
· 6. Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki”
· Kumulacja imprez w Czersku. Będzie się działo!
· Pożar i ciało odnalezione w pogorzelisku
· Jarmark powrócił!
· Powstają nowe parkomaty! Nie wszędzie ceny będą takie same
· Mieszkanka: woda z dachu cieknie mi na głowę!
· Gminna bez odszkodowań
· Dlaczego warto kupować ubezpieczenia samochodowe w Internecie?
· 30 lat straży miejskiej. Zaczynali od poloneza
· W Józefosławiu otwarto skwer
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest