Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 523), 2014-03-28
Rozbudowę zaczęli od... rozbiórki

KONSTANCIN-JEZIORNA Budowa Konstancińskiego Centrum Hydroterapii i Medycyny Ekologicznej, którego szacunkowy koszt ma wynieść ponad 36 mln złotych, zaczęła się z półrocznym opóźnieniem z powodu finansowych kłopotów spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój. Teraz prace zostały wstrzymane, ponieważ Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził, że są prowadzone niezgodnie z pozwoleniem na budowę

Sprywatyzowana spółka Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. zapowiedziała przebudowę wszystkich uzdrowiskowych obiektów. Najpierw planowała jednak rozpocząć sztandarową inwestycję – Konstancińskie Centrum Hydroterapii i Medycyny Ekologicznej, które ma powstać przy ul. Sienkiewicza, w miejscu sanatorium „Przy Źródle”. Pod koniec maja ubiegłego roku w Konstancji odbyło się uroczyste podpisanie umowy na unijne dofinansowanie budowy. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 36 mln złotych, z czego 8,8 mln złotych ma wynieść unijne wsparcie. Długo oczekiwana inwestycja miała zacząć się już w sierpniu ubiegłego roku. Jednak spółce nie udało się dotrzymać tego terminu.

Inwestują bez inwestora

Jak poinformowały władze spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, z finansowania inwestycji wycofał się Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. - główny właściciel uzdrowiska, co spowodowało opóźnienie rozpoczęcia długo oczekiwanej budowy. Spółka przez kilka miesięcy próbowała szukać innych możliwości sfinansowania inwestycji. Jednak negocjacje kredytowe z kilkoma bankami zakończyły się niepowodzeniem. Ostatecznie postanowiła spieniężyć niewykorzystywaną nieruchomość w Warszawie przy ul. Domaniewskiej, co miało zapewnić finansowanie inwestycji. Mimo kłopotów uzdrowisko zdecydowało się rozpocząć budowę. Prace ruszyły 10 lutego, z półrocznym opóźnieniem.

Budowa sprzeczna z pozwoleniem

Dość nieoczekiwanie okazało się, że to nie koniec komplikacji związanych z budową Konstancińskiego Centrum Hydroterapii i Medycyny Ekologicznej, które ma być sztandarowym obiektem spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój. Na teren budowy wjechał ciężki sprzęt i wykonawca rozpoczął budowę Konstancińskiego Centrum Hydroterapii od... rozbiórki istniejącego budynku sanatorium „Przy Źródle”, które niemal całkowicie zostało zrównane z ziemią. Po niespełna miesiącu prac inwestycję zatrzymał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego z powodu rażącego naruszenia pozwolenia na budowę, które przewidywało nadbudowę budynku sanatorium „Przy źródle” oraz dobudowę do niego pawilonu Konstancińskiego Centrum Hydroterapii. Teraz już nie ma czego nadbudowywać. - W związku z tym, że pozwolenie na budowę nie przewiduje rozbiórki budynku lecz jego nadbudowę musiałem wstrzymać tę inwestycję, bo jest sprzeczna z pozwoleniem – wyjaśnia Mirosław Satalecki, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Piasecznie. - Musiałem wydać decyzję o zaniechaniu dalszych prac budowlanych – dodaje inspektor. Spółka Uzdrowisko Konstancin-Zdrój może odwołać się od decyzji, ale nie wiadomo, jaki to przyniesie skutek. Do czasu zamknięcia numeru nie udało nam się poznać stanowiska spółki w tej sprawie.

Apelują do ministra

Sytuacją są zaniepokojone władze samorządowe gminy, które bardzo liczą na rozwój uzdrowiska oraz mieszkańcy, obawiający się bankructwa spółki i wyprzedaży jej majątku. Burmistrz Kazimierz Jańczuk w sprawie uzdrowiska interweniował w Ministerstwie Skarbu Państwa, które nadzoruje proces prywatyzacyjny i może nałożyć na właściciela spółki dotkliwe kary za niewywiązywanie się z umowy. - Do 9 grudnia właściciel ma zainwestować w spółkę 15 mln złotych. Jeśli tego nie zrobi, minister zażąda zwrotu pieniędzy – mówi burmistrz Kazimierz Jańczuk. - W najbliższym czasie ministerstwo ma również przeprowadzić kontrolę w spółce – dodaje burmistrz.
Zgodnie z lutowymi zapewnieniami przedstawicieli spółki, Konstancińskie Centrum Hydroterapii miało być gotowe do 31 maja 2015 roku. Jednak w tej chwili powstanie obiektu stanęło pod znakiem zapytania, nie wiadomo kiedy i czy w ogóle prace zostaną wznowione.

FOTO: Uzdrowiskowa spółka nie miała pozwolenia na rozbiórkę sanatorium „Przy Źródle”, od którego zaczęła się budowa Konstancińskiego Centrum Hydroterapii i inwestycja została zatrzymana
Grzegorz Traczyk


Komentarze
nick: Pier Du,     2014-04-05   12:55:46
A Pani Lewandowska żyje i się cieszy ?

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Szkoła sukcesu i pozytywnych emocji
· Budowa trasy S7 może opóźnić się nawet o rok!
· Aukcja charytatywna
· Impreza dla koneserów sztuki
· Piaseczyńscy policjanci najlepsi również na boisku!
· Rusza Farma Dobrej Woli
· Przybywa zakazów parkowania w sąsiedztwie dworca
· Niebezpieczny wyciek kwasu solnego
· Kierowca zginął w karambolu
· Wkrótce Dni Konstancina. Będzie się działo!
· Stare samochody mają duszę
· Straż miejska będzie latać dronem
· Wolpreza z Zenkiem
· Trawa szybsza niż drogowcy
· 90 lat OSP w Gassach
· Porządki w bazie drogowej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest