Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 stycznia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 stycznia **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 stycznia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 523), 2014-03-28
Hołd dla Tadeusza Mazowieckiego

PIASECZNO Prezydent RP Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystym nadaniu imienia Tadeusza Mazowieckiego rondu u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Nadarzyńskiej. To pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta w Piasecznie, od 4 czerwca 1928 roku, kiedy to Prezydent RP Ignacy Mościcki, uczestniczył w wmurowywaniu kamienia węgielnego pod Dom Ludowy jego imienia


W czwartek, 27 marca, po godzinie 9 na rondzie u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Nadarzyńskiej burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis powitał Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, przedstawicieli rodziny Tadeusza Mazowieckiego (trzech synów – Adama, Wojciecha i Michała) oraz wszystkich przybyłych gości. Podziękował także radnym za podjęcie uchwały o nadaniu rondu imienia Tadeusza Mazowieckiego.
- Osoba Tadeusza Mazowieckiego jest symbolem przemian, jakie dokonały się w naszym kraju w ostatnim ćwierćwieczu – mówił burmistrz Zdzisław Lis. - Jego cechy charakteru oraz pojmowanie polityki jako sztuki kompromisu i zgody sprawiły, że jesteśmy dzisiaj w tym miejscu, w którym jesteśmy.

Pod latarnią najciemniej

Burmistrz przypomniał też, że na wizytę prezydenta w Piasecznie czekaliśmy prawie 86 lat. - To jest chyba efekt bliskości Piaseczna, w stosunku do Warszawy. Zwykle pod latarnią jest najciemniej – tłumaczył żartobliwie Prezydent RP Bronisław Komorowski i dodał, że Piaseczno jest ważnym podwarszawskim miastem, które jest dobrze znane i którego rozwój jest uważnie obserwowany w stolicy.
- Mój ojciec był człowiekiem skromnym i myślę, że to dzisiejsze wyróżnienie przyjąłby z pokorą – powiedział Adam Mazowiecki, syn patrona ronda. - Pamiętam jak przeżywał zamknięcie w Piasecznie dużych zakładów pracy. Miał świadomość tego, że wiąże się to z utratą pracy dla wielu ludzi. Jednocześnie wiedział, że to cena, jaką trzeba ponieść za te zmiany, które jemu w Polsce przyszło wprowadzać. Tym bardziej był dumny, gdy widział rozwój tego regionu, bo ten rozwój zawdzięczamy w jakimś stopniu wprowadzonej przez jego rząd reformie samorządowej. Ja dziś jestem dumny z honoru jaki mieszkańcy, władze Piaseczna, a także Prezydent RP oddają mojemu ojcu. I tak jak on, honor ten przyjmuję z pokorą.

Szczególna pamiątka

- Myślę, że do Tadeusza Mazowieckiego pasują w sposób szczególny takie pamiątki, które są jednocześnie czymś użytecznym, poprawiają jakość życia, sprawiają, że jakiś kawałek naszego kraju jest lepszy – mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski. - Dlatego serdecznie dziękuję władzom Piaseczna, że właśnie tu będzie rondo noszące wspaniałe imię Tadeusza Mazowieckiego. W jakiejś mierze to rondo pasuje do charakteru, sposobu myślenia i działania Tadeusza Mazowieckiego. Ma ono usprawnić ruch, ma pomóc i usprawnić funkcjonowanie. Tadeusz Mazowiecki z konieczności był uczestnikiem wielkich, rewolucyjnych zmian, ale ze swojej natury, ze swoich poglądów i sposobu funkcjonowania był człowiekiem nastawionym na pracę pozytywną, zmierzającą do poprawiania rzeczywistości. Życzę wszystkim, by przemierzając Piaseczno i korzystając z tego ronda imienia Tadeusza Mazowieckiego, mieli poczucie, że praca pozytywna usprawnia nasze życie, tak jak to rondo – ruch uliczny w Piasecznie.

Uściski i zdjęcia

Po przemówieniach i podziękowaniach Prezydent Bronisław Komorowski, Adam Mazowiecki oraz burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą ronda. Prezydent wyszedł do przybyłych mieszkańców, wymieniając uściski rąk i chętnie pozując do zdjęć.
Druga część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Świętojańskiej, gdzie Prezydent RP spotkał się z mieszkańcami Piaseczna oraz władzami samorządowymi sąsiednich gmin i powiatu. Wiceburmistrz Daniel Putkiewicz zaprezentował spot reklamowy gminy Piaseczno oraz omówił specyfikę rozwoju miasta i gminy – nie tylko osiągnięcia i sukcesy, ale także problemy, jakie stwarza szybka urbanizacja terenów podwarszawskich. Problemy, których rozwiązanie często uzależnione jest od decyzji zapadających ponad szczeblem samorządowym – jak choćby kwestia budowy trasy S7.
Od piłkarek z Klubu Sportowego Gosirki Piaseczno Prezydent otrzymał pamiątkową koszulkę, a z programem tanecznym wystąpili wychowankowie KS Grawitacja. Po zakończeniu części oficjalnej po raz drugi tego dnia była chwila na osobiste powitanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i pamiątkowe fotografie.

FOTO: o przemówieniach i podziękowaniach Prezydent Bronisław Komorowski, Adam Mazowiecki oraz burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą ronda
Adam Braciszewski


Komentarze
nick: gosc,     2014-03-27   20:50:37
ja bym nazwal nastepne rondo im ludobojcow kiszczaka i jaruzelskiego
nick: marian,     2014-03-28   04:55:37
Aż trudno uwierzyć, że Piaseczno zgodziło się na taki obicach. Czy ktoś tę decyzję konsultował z mieszkańcami? Ani on zasłużony dla Polski, ani dla Piaseczna.
nick: senior,     2014-03-28   10:31:23
W latach 50. Mazowiecki popierał sfingowane oskarżenie Biskupa Kaczmarka i innych księży kurii krakowskiej o szpiegostwo i działanie na rzecz imperializmu amerykańskiego. Żądał wysokich kar więzienia. Jako premier nadzorował niszczenie akt SB dokumentujących przestępczą działalność SB. Taki patron dużo mówi o tych, którzy go zgłosili.
nick: Karol,     2014-03-28   12:05:29
Od ronda Mazowieckiego powinny odchodzić ulice Zaprzańców i Służby Socjalizmowi.
nick: zet,     2014-03-28   15:15:36
Gdybym wiedział, że to rondo będzie im. Mazowieckiego, w zyciu nie kupiłabym tam mieszkania. Niestety teraz muszę cierpieć. Wstyd. zero konsultacji z mieszkańcami!
nick: ONR Piaseczno,     2014-03-29   00:10:49
Jak można upamiętniać takie postacie? Przecież to wstyd!
nick: Przeciwny,     2014-04-03   14:35:53
Pamiętajmy czyją decyzją nazwano tak to rondo: http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=12235
nick: Rondo,     2014-04-04   17:00:37
Za to w Konstancinie-Jeziornie jedno z rond, bedzie nosiło nazwę młodej bohaterki - Danuty Siedzikówny "Inki" ! To o niej i jej towarzyszach broni T.Mazowiecki powiedział kedys, że byli bandytami.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ponad 120 osób ewakuowano ze szkoły
· Wyburzyli ścianę i okradli hurtownię
· Nalot na nielegalny salon gier
· Sprawdzą, komu należy się gminny lokal
· Sieć czujników smogu otoczy uzdrowisko
· Biblioteka chce zachować historię
· Mieszkańcy lokali socjalnych żyją bez wody i oświetlenia
· Dom przy Kniaziewicza znów stanął w płomieniach
· Kiedy po uzdrowisku znów zaczną jeździć elki?
· Nastolatki piły na zamarzniętym stawie
· Policja i straż miejska pomagają bezdomnym
· Legia Warszawa, a może... Raków Częstochowa, czyli kto wygra rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2020/2021?
· Ogłoszono przetarg na przebudowę ważnych ulic
· Przenosiny miejskiej jadłodajni
· Duże rondo otrzymało nietypową nazwę
· Czy zabytkowa stacyjka trafi wreszcie pod skrzydła gminy?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest