Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 522), 2014-03-14
Elektrownie wiatrowe nie dla Pruszkowa

PRUSZKÓW Przeprowadzone w ubiegłym tygodniu konsultacje w sprawie tworzonego planu gospodarki niskoemisyjnej nie cieszyły się zainteresowaniwem mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Na otwarte spotkania z władzami miasta oraz specjalistami z Centrum Doradztwa Energetycznego Sp. z o.o., które na zlecenie urzędu wykonać ma opracowanie, przyszła garstka osób

Odnawialne źródła energii to w Polsce coraz poważniej traktowany temat. OZE to przede wszystkim energia wodna, geotermalna, prądów morskich, pływów i falowania, słoneczna, wiatru, biopaliwo czy biomasa. Jej pozyskiwania coraz bardziej wymaga Unia Europejska, choć w wielu krajach Europy elektrownie wiatrowe czy instalacje fotowoltaiczne to nie nowość. W naszym kraju OZE wciąż jednak jeszcze raczkuje.

Gazy ocenić kompleksowo

Kilka tygodni temu urząd miejski rozpoczął tworzenie planu gospodarki niskoemisyjnej. Ma on na celu wskazanie możliwości zrównoważonego rozwoju poprzez realizację inwestycji efektywnych energetycznie, a zarazem wysoce ekologicznych. Jego zapisy dotyczyć będą zarówno obiektów oraz infrastruktury publicznej, przedsiębiorstw działających na terenie Pruszkowa, a także jego mieszkańców. Przyjęcie planu ułatwi też pozyskiwanie dodatkowych, preferencyjnych środków finansowych w ramach perspektywy budżetowej 2014-2020.
Z przedstawicielami wyłonionego w drodze przetargu wykonawcy planu - Centrum Doradztwa Energetycznego Sp. z o.o. (CDE) - mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy mogli porozmawiać na trzech spotkaniach, które odbyły się w ostatnim tygodniu (5, 6 i 7 marca). Na pierwszym z nich pojawiła się skromna, licząca kilka osób grupa. - Spodziewałem się wyższej frekwencji i gorącej dyskusji, bo opracowanie tego dokumentu jest bardzo ważne – stwierdził Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. - Konieczna jest kompleksowa ocena emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie celów zawartych w pakiecie klimatycznym – dodał Jan Starzyński, prezydent miasta.

Gęsta zabudowa wyklucza wiatraki

Obecni na spotkaniu otrzymali ankiety, którymi CDE będzie się posiłkować przy tworzeniu planu gospodarki niskoemisyjnej. Ponadto eksperci przedstawili cele i korzyści, jakie płyną z zastosowania różnych rodzajów źródeł energii odnawialnej w domach czy przedsiębiorstwach. - Plan ma pokazać, jak zmniejszyć zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych o 20 procent oraz zwiększyć o 20 procent pozyskiwaną energię z odnawialnych źrodeł – mówił Wojciech Płachetka, przypominając, że Polska zadeklarowała powyższe cele na poziomie 15 procent. - Nieosiągnięcie tego progu, zgodnie z dyrektywą unijną, oznacza kary pieniężne, ok. 133 tys. euro dziennie.
W ramach opracowania sprawdzane będą obiekty publiczne czy zakłady energetyczne i ciepłownicze pod kątem emisyjności gazów oraz możliwości ich ograniczenia czy zmniejszenia kosztów ogrzewania. Ponadto wśród mieszkańców przeprowadzone zostaną badania ankietowe, a na wniosek uczestniczących w spotkaniach przedstawicieli Stowarzyszenia „Przyszłość, Pruszków, Porozumienie”, ankiety będzie można wypełniać też przez internet.
- Wszystkie ustalenia dadzą sumę wielkości emisji w mieście, a następstwem tego będą cele redukcji – dodał Wojciech Płachetka. Z kolei Andrzej Kurzela stwierdził, że w Pruszkowie nie ma szans na wykorzystanie wiatraków do pozyskiwania energii. - Z uwagi na gęstą zabudowę będziemy musieli się skoncentrować na małych instalacjach – powiedział.

SPPP: Zatrważająco niska
frekwencja


Jak podkreślano na spotkaniu, dużym problemem zanieczyszczającym środowisko jest tranzyt, a jego ograniczenie. To kolejne wyzwanie. Obecni mieszkańcy zaskoczyli organizatorów wiedzą na temat OZE, dopytywali o możliwości finansowania inwestycji z wykorzystaniem OZE i przepisy budowlane. Wskazali również konieczność szerszej informacji na temat wszelkich działań i kryteriów dotyczących ekologicznych sposobów uzyskiwania energii.
– Gdzie są dyrektorzy dużych przedsiębiorstw z terenu miasta – pytał retorycznie obecny na wszystkich spotkaniach Marek Prędota, prezes (SPPP). - Pomimo aktywnego uczestnictwa naszego stowarzyszenia w tych konsultacjach, szerokiej reprezentacji prezydenta i pracowników urzędu miejskiego oraz merytorycznej prezentacji założeń budowy planu gospodarki niskoemisyjnej przez przedstawicieli CDE, musimy jednak odnieść się krytycznie, co do frekwencji uczestnictwa mieszkańców podczas spotkań.

SPPP popiera działania miasta

Według danych stowarzyszenia, w trzech otwartych spotkaniach uczestniczyło 20 osób, z czego siedem to przedstawiciele lub sympatycy SPPP. - Naszym zdaniem ochrona lokalnego środowiska poprzez zmniejszenie efektu cieplarnianego (termoizolacja obiektów i ograniczenie emisji gazów) oraz wykorzystanie nowych technologii produkujących energię pochodzącą z OZE dla własnych potrzeb, to nie tylko obowiązek, ale sposób nowoczesnego życia – dodaje Marek Prędota. - Niewiadome są nam przyczyny tak zatrważającej niskiej frekwencji mieszkańców. Według SPPP, powinna być ona poddana głębokiej analizie i wyjaśniona przez prezydenta Pruszkowa. Musimy stwierdzić, brak współpracy włodarzy miasta z naszym stowarzyszeniem, które już w 2007 roku ją deklarowało. To pokazuje, iż nie wszystko da się samemu dobrze zrobić. Oczywiście popieramy wszystkie inicjatywy miasta, służące dobru i rozwojowi mieszkańców Pruszkowa.
Anna Żuber

tagi:    OZE    plan gospodarki    gazy cieplarniane

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Szkoła sukcesu i pozytywnych emocji
· Budowa trasy S7 może opóźnić się nawet o rok!
· Aukcja charytatywna
· Impreza dla koneserów sztuki
· Piaseczyńscy policjanci najlepsi również na boisku!
· Rusza Farma Dobrej Woli
· Przybywa zakazów parkowania w sąsiedztwie dworca
· Niebezpieczny wyciek kwasu solnego
· Kierowca zginął w karambolu
· Wkrótce Dni Konstancina. Będzie się działo!
· Stare samochody mają duszę
· Straż miejska będzie latać dronem
· Wolpreza z Zenkiem
· Trawa szybsza niż drogowcy
· 90 lat OSP w Gassach
· Porządki w bazie drogowej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest