Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 513), 2014-01-17
Piaseczyńskie opowieści

PIASECZNO W środę, 4 grudnia w Domu Kultury w Piasecznie odbyło się spotkanie promujące „Piaseczyńskie opowieści” - tomik opowiadań wydany przez Bibliotekę Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno. Wieczór uświetnił koncert Olgi Bończyk

Wszystkich obecnych na spotkaniu powitała dyrektor piaseczyńskiej biblioteki Marzena Styczeń.
- Bardzo się cieszę, że ukazały się „Piaseczyńskie opowieści” - mówiła pani dyrektor. - Jest to już druga książka wydana przez naszą bibliotekę. Przedstawione w niej opowiadania są bardzo różne. O tym, że wśród nas nie brakuje utalentowanych bliźnich, wiemy od dawna, czas teraz, by przekonali się o tym inni. Autorom tekstów gratuluję talentu, zaś państwu życzę miłej i przyjemnej lektury.
Wieczór poprowadzili wspólnie Wojciech Letki i Katarzyna Sioćko. Skąd wziął się w ogóle pomysł na antologię?
- Przede wszystkim z potrzeby utrwalenia naszych comiesięcznych spotkań, naszych zmagań twórczych, inspiracji – wyjaśniła Katarzyna Sioćko. - Gdy dwa lata temu prezentowaliśmy przed państwem antologię wierszy, mieliśmy poczucie, że dyskryminujemy prozaików z naszego grona. Dziś prezentujemy więc szersze spektrum naszych literackich możliwości.
Ze względu na dłuższe formy zawartych w antologii utworów, organizatorzy spotkania zdecydowali, że nie będą czytać opowiadań, nawet we fragmentach, a zamiast tego zaprezentowani zostaną jej autorzy. Na spotkaniu każdy z nich dostał swoje pięć minut.
Prezentacja dziesięciu autorów „Piaseczyńskich Opowieści” rozpoczęła się od laureatów konkursu literackiego na opowiadanie inspirowane Piasecznem. Konkurs ten został ogłoszony na początku roku przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Piaseczno. Laureatem pierwszego miejsca został Andrzej Max (który, będąc profesorem na SGGW i nauczycielem akademickim, ma na swoim koncie wiele publikacji w pismach fachowych związanych z wykonywanym zawodem, obecnie tworzy również wiersze i opowiadania). W roku 2009 jego wiersz „krótka długa historia” uznano za „najciekawszy wiersz o Piasecznie’. W tym roku opowiadanie „Dragoman” powtórzyło ten sukces. Drugie miejsce zajął jeden z prowadzących wieczór Wojciech Letki, który jest przede wszystkim autorem 67 słuchowisk, zrealizowanych przez Polskie Radio Pisanie taktuje wprawdzie jako hobby, ale trzeba przyznać, że jest ono bardzo owocne. W jego dorobku odnajdziemy dwie powieści, ukończony zbiór opowiadań, a także wiersze, fraszki i limeryki. W antologii możemy przeczytać nagrodzone opowiadanie „Spiskowcy” oraz „Piaseczno, Europa”. Dwa kolejne opowiadania pokazują tę samą historię, lecz widzianą innymi oczami.
- Poznali się podczas spotkań w Klubie Poszukiwaczy Słowa, a rok temu uczestniczyliśmy w ich ślubie w kościele w Górze Kalwarii – mówiła Katarzyna Sioćko. - Opowiadania Czesławy Rułkowskiej i Zbigniewa Rułkowskiego nie są fikcją literacką, a świadectwem tego, że szczęście można spotkać na nowo, na każdym etapie naszego życia.
Zbigniew Rułkowski w konkursie zajął trzecie miejsce opowiadaniem „Dwie róże z Piaseczna”. Choć urodził się w Raczkach na Suwalszczyźnie, a w Piasecznie mieszka od siedmiu lat, to cztery lata temu, w 2009 roku, jego wiersz zajął drugie miejsce w konkursie „na najciekawszy wiersz o Piasecznie”. Dawniej leśniczy, nauczyciel, a od kilku miesięcy autor tomiku „Płynąłem życia oceanem”. Czesława Rułkowska, autorka wyróżnionego opowiadania „Połączyło nas Piaseczno”, na co dzień mieszka w Tomicach, ale to właśnie w Piasecznie rozwija swoje literackie zainteresowania. Pisze wiersze i bajeczki dla dzieci. W 2011 roku zadebiutowała tomikiem „Gdy szepcze wiatr”, a rok później ukazał się jej drugi tomik „Uśmiech jesieni”.
Antologia, w której znaleźć można nagrodzone opowiadania, została uzupełniona o sześciu autorów. Wśród nich znalazła się Elżbieta Olszewska-Schilling, która od wielu lat publikuje swoją twórczość literacką pod pseudonimem artystycznym Elik Aimee. Na jej bogaty dorobek literacki składa się kilkanaście publikacji książkowych – zbiory opowiadań i albumy poetycko-fotograficzne. Jest historykiem i dziennikarką radiowo-telewizyjną, należy do Związku Literatów Polskich. W antologii można przeczytać jej opowiadanie „Powrót”. Kolejną autorką jest Joanna Jakubik, która należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich i jest redaktorem portalu literackiego Fabrica Librorum. Na razie jej twórczość można odnaleźć w Internecie oraz w kilku antologiach wydanych, między innymi, przez Służewiecki Dom Kultury czy Stowarzyszenie Autorów Polskich. Jednak na wydanie czeka jeszcze wiele wierszy, villanelli i opowiadań. Jedno z nich, „Spacer z Cecylią”, znaleźć można w „Piaseczyńskich opowieściach”. Magdalena Kaczmarczyk, urodzona i wychowana, w Piasecznie debiutowała z kolei w 2010 roku powieścią „Wyśniona miłość”, pierwszą częścią tryptyku miłosnego. W kolejnych latach ukazały się kolejne części „Zakazana miłość” oraz „Spełniona miłość”. Autorka lubi nowe wyzwania, dlatego oprócz powieści pisze również monodramy, scenariusze, piosenki i opowiadania. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich. Jej opowiadanie „Zatrzymać czas” zamieszczone w antologii jest zapowiedzią kolejnej powieści. W antologii znalazły się również opowiadania Katarzyny Sioćko, znanej dotychczas ze swojej twórczości lirycznej. Jak się okazało, autorka również dobrze czuje się pisząc prozą. Dotychczas zostały wydane jej dwa tomiku poezji: „Moje Ja” w roku 2004 oraz „Kamienne anioły” w 2010 roku. Wiersze Katarzyny Sioćko ukazywały się również w antologiach, almanachach pokonkursowych, prasie ogólnopolskiej, literackie i lokalnej. W antologii zostały opublikowane dwa krótkie opowiadania „pod płotem” oraz „sadzawka”. Wśród autorów „Piaseczyńskich opowieści” nie mogło zabraknąć Ryszarda Sobieszczańskiego – autora wierszy, opowiadań oraz tłumacza poetów niemieckich. Jego twórczość odnajdziemy w pięciu tomikach poetyckich oraz w wielu publikacjach prasowych polskich i niemieckich. Był stypendystą Fundacji Konrada Adenauera oraz uczestnikiem Światowego Festiwalu Poezji w Strudze w 1994. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a w antologii możemy przeczytać opowiadanie „Narodziny artysty”. „Piaseczyńskie opowieści” zamyka Zbigniew Świątek – według wielu opinii autor najlepszych tłumaczeń sonetów Szekspira. Z wykształcenia jest geodetą i ten zawód wykonuje. Interesuje się turystyką górską i literaturą. Pisze utwory prozą oraz tłumaczy poezję z języka angielskiego i francuskiego. W antologii znajduje się jego opowiadanie „Górki Szymona”.
Na zakończenie spotkania kwiaty i upominki ufundowane przez gminę wręczył wszystkim dziesięciu autorom antologii burmistrz Zdzisław Lis. Po krótkiej chwili przeznaczonej na pamiątkowe zdjęcia i składania autografów wystąpiła ze swoim programem artystycznym Olga Bończyk, której piosenki zostały bardzo ciepło przyjęte przez widownię.

Na spotkaniu każdy z dziesięciu autorów antologii został poproszony o opisanie Piaseczna w dwóch słowach. Oto jakie były tego efekty:

Andrzej Max - Piaseczno wąskotorowe, aktywne
Wojciech Letki - dynamiczne, zaśmiecone
Zbigniew Rułkowski - ciasne, dynamiczne
Czesława Rułkowska - jasne, przestrzenne
Elżbieta Olszewska-Schilling - Piaseczno moja miłość
Joanna Jakubik - zatłoczone, różnorodne
Magdalena Kaczmarczyk - miasto wspomnień
Katarzyna Sioćko - moje stare Piaseczno
Ryszard Sobieszczański - mini Warszawa, plus wieś
Zbigniew Świątek - bardziej nowoczesne, i mniej nieprzyjazne
Grzegorz Tylec


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Małgorzata Rejmer z Paszportem Polityki!
· Mieszkanka Józefosławia napisała książkę dla dzieci
· Ponad 100 portretów wielkich Polaków
· Ania Rusowicz i goście, czyli gwiazdy na Gwiazdkę
· Impresje i abstrakcja Doroty Niklewicz
· Wyrusz w malarską podróż
· Góral spełnił swoje marzenie
· Muzyczna nadzieja Piaseczna
· Andrzejki w stylu retro
· Filmowy portret Janiny Ochojskiej
· Marek Piekarczyk akustycznie
· Piękne kobiety i nie tylko w Kolonii Artystycznej
· Naładowani pozytywną energią
· Aktorzy-amatorzy zagrają nową sztukę
· 70 lat minęło jak jeden dzień
· Ze słów najprostszych
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest