Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie grójeckie (nr 510), 2013-12-06
Comenius, czyli lekcja obywatelskiego wychowania

GRÓJEC Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu gościło uczestników projektu Comenius. W programie bierze udział 11 krajów europejskich: Polska, Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja, Turcja, Słowacja, Łotwa i Węgry. Do Grójca przyjechało 64 uczniów i nauczycieli

To był tydzień pełen wrażeń. Uczniowie i nauczyciele L.O. im. P. Skargi w Grójcu nigdy wcześniej nie mieli możliwości gościć u siebie tak licznej grupy obcokrajowców.
Podczas tych kilku dni spędzonych w największym sadzie Europy, młodzież złożyła wizytę w grójeckim starostwie, gdzie podejmowali ich starosta Marian Górski, burmistrz Grójca Jacek Stolarski i przewodniczący Rady Powiatu Witold Wójcik. Była to pierwsza „lekcja” poświęcona zagadnieniom obywatelskim. Wizyta w Polsce miała na celu porównanie systemów politycznych oraz zapoznanie uczniów z organizacjami pozarządowymi aktywnie działającymi na rzecz środowiska lokalnego. Młodzież brała udział w wielu wydarzeniach, m.in. otwartej debacie, głosowaniu na najlepsze logo projektu, konkursie na najlepszą potrawę z jabłka, spotkaniach z przedstawicielami organizacji pozarządowych, z posłem na Sejm p. Mirosławem Maliszewskim, a także w prezentacjach multimedialnych dotyczących szkół, systemów politycznych i organizacji społecznych.
Uczniowie mieli również możliwość porównania systemów edukacji poprzez udział w lekcjach przedmiotowych. Młodzież integrowała się poprzez cały czas pobytu, goszcząc u siebie w domach rówieśników z innych krajów, jeżdżąc na wycieczki do Sejmu, Zamku Królewskiego i Belwederu w Warszawie lub po okolicy (np. Muzeum Pułaskiego w Warce, grupa producencka „Jabłuszko”) oraz uczestnicząc w wieczorku integracyjnym w budynku szkoły. Podczas pokazu talentów na wieczorze integracyjnym zaprezentowało się około dwudziestu uczniów z Polski i z przybyłych krajów. Wspaniały tort przy świecach oraz wspólna zabawa przy muzyce były miłymi akcentami podczas spotkania.
Wizyta w Polsce z pewnością pozostanie w pamięci nie tylko naszym gościom, ale również polskim uczestnikom programu Comenius.
Współpraca ze szkołami partnerskimi będzie nadal kwitła. Obecnie jest przygotowywane kolejne spotkanie, tym razem w Portugalii, które odbędzie się w styczniu 2014 r.
Wizyta wymagała sprawnej organizacji i zaangażowania. Przy ścisłej współpracy nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły i rodziców egzamin został zdany celująco, wrażenia i opinie uczestników spotkania są miłym dowodem na to, że polska gościnność to nie mit.

Społeczeństwo obywatelskie

Rozmowa ze Zbigniewem Krawczakiem, dyrektorem LO im. Piotra Skargi w Grójcu

W podobnych programach uczestniczycie już od 2006 r. Co Was do tego zainspirowało?

W 2006 r. były jedynie skromne początki. Uczestniczyliśmy w programie Działaj Lokalnie, a więc właściwie na skalę naszego podwórka. Ale wtedy zrealizowaliśmy m.in. radiowęzeł szkolny i centrum multimedialne. Chcieliśmy wypłynąć na trochę szersze wody. W 2009 r nawiązaliśmy więc kontakt z fundacją, która realizuje projekty dla szkół ponadgimnazjalnych. Złożyliśmy aplikację do Comeniusa (istnieje także program Sokrates dla szkół zawodowych) i zostaliśmy zaakceptowani. W 2010 r byliśmy koordynatorem programu w Europie. Uczestniczyło w nim wtedy sześć krajów.

Dzisiaj w podobnym programie uczestniczy znacznie więcej krajów, co oznacza chyba, że Comenius się rozrasta...

Oczywiście. Podobnie jak przed czterema laty, byliśmy ponownie koordynatorem programu w Europie. Trochę żałujemy, że nie uczestniczyliśmy w poprzedniej edycji, gdyż spóźniliśmy się ze zgłoszeniem. Poprzedni projekt łamał bariery, dyskryminację. Natomiast obecny miał za zadanie edukację obywatelską i propagował tolerancję międzyludzką. Chcieliśmy pokazać - poczynając od władz samorządowych - jak działa społeczeństwo obywatelskie. Stąd wizyty w starostwie, Sejmie i Senacie.

Oprócz części oficjalnej wizyty, była ta mniej oficjalna..?

Zaprosiliśmy naszych gości do największego sadu Europy. Wprawdzie jabłonie są już bez owoców, a nawet liści i tylko na filmach mogliśmy pokazać młodzieży, jak piękne są kwitnące sady, ale zaprezentowaliśmy im nie tylko owoce, ale również przetwory z jabłek, poczynając od soków, a kończąc na potrawach. Sadzę, że atrakcją był konkurs na potrawę z jabłek. Rywalizowali nasi uczniowie, ale jury składało się wyłącznie z gości. Była również degustacja produktów z naszego regionu. Goście skosztowali wspomnianych już soków, ale także produktów Pepsi Coli, Ferrero czy słodyczy z miejscowych cukierni. Złożyliśmy też wizytę grupie producenckiej Jabłonka w Drwalewie, która ma nowoczesną sortownię owoców.

W trakcie wizyty było nasze święto narodowe. To był dobry czas na naukę postaw obywatelskich...

Wybraliśmy ten okres celowo. Pokazaliśmy naszym gościom, jak obchodzone są przez nas takie święta, naszą patriotyczną postawę, pamięć o tych, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość.

Kto finansuje program?

Otrzymaliśmy dotację z Narodowego Funduszu Kultury. To kwota 20 tys. euro. Oczywiście szkoły też dokładają do tego jakieś pieniądze, jak również władze samorządowe.

Czy w tych szkolnych delegacjach brali udział sami prymusi?

Nie ma takiego wymogu, ale oczywiście uczniowie ci stanowią raczej czołówkę niż ariergardę.

Leszek Świder

tagi:    Comenius

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jakie imiona były najbardziej popularne w ubiegłym roku?
· Kiedy zrobią chodnik?
· Spór o wodę
· Wchodzenie na cienki lód może doprowadzić do tragedii
· Nową drogę rozjeżdżą ciężarówki?
· Przejechał pieszego i zostawił go przy drodze
· Poznaliśmy najlepsze szkoły
· Co dalej z Karczunkowską?
· Co zmieniło się od nowego roku?
· Ruszają warsztaty w Muzeum Kaset
· Koniec Roweru Miejskiego
· Dzieci dostały świąteczne prezenty
· Święta z Dobrą Wolą
· Nauczyciel Roku gościł w Piasecznie
· Bal charytatywny zakończony sukcesem
· Powstaną nowe drogi. Ale nie tylko
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest