Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie otwockie (nr 506), 2013-11-08
Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście

POWIAT Na ostatniej sesji Rady Powiatu Grójeckiego była poruszana sprawa, która nie znalazła się w sprawozdaniu umieszczonym na stronie internetowej starostwa. To zaskakujące przeoczenie, gdyż dotyczyła skomplikowanych działań finansowych SP ZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą oraz stosunków interpersonalnych w tym szpitalu. Nie podejrzewamy oczywiście, że starostwo stara się zamieść pod dywan kolejną wpadkę „finansistów” tej placówki

Sprawę dr n.m. Elżbiety Zaraś można właściwie pominąć, gdyż chodzi o ponowne zatrudnienie osoby, która odeszła na emeryturę. Jednak dla mieszkańców Nowego Miasta i okolic jest to o tyle istotne, że pani doktor jest jedyną specjalistką alergologii w tym rejonie i z jej odejściem szpital traci kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z zawodowego punktu widzenia zatrudnienie pani doktor, na jakiejkolwiek umowie, jest dla szpitala korzystne. Tymczasem dyrektor Tomasz Skura i jego zastępczyni Dorota Kwietniewska nie wykonali żadnego gestu, aby namówić dr Zaraś do powrotu do szpitala. Przeciwnie, usiłowali w jej miejsce zatrudnić inne osoby, co okazało się dużym niewypałem. W grę więc wchodzą prawdopodobnie osobiste urazy, czego zresztą pani doktor nie ukrywała. Wielokrotnie bowiem zgłaszała uwagi, co do funkcjonowania poszczególnych jednostek SP ZOZ, braków i zaniedbań. - Niewątpliwie - powiedziała podczas sesji Rady Powiatu - nie zaskarbiłam sobie tymi uwagami sympatii dyrekcji szpitala, a zwłaszcza dyrektor Kwietniewskiej.
Na tym można sprawę zakończyć, gdyż pod naciskiem radnych uzgodniono, że „dyrekcja” jeszcze raz przemyśli całą sytuację i „coś” pani doktor zaproponuje. Być może w ten sposób zakończy się również ferment w szpitalu, wywołany tą sprawą. Na sesję przybyli bowiem współpracownicy doktor, którzy bardzo krytycznie wypowiadali się o sytuacji w SP ZOZ.

Dawne grzeszki

Zarządzający SP ZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą słyną już z tzw. finansowej wolnej amerykanki. Rozbudowa szpitala, ładnie wyglądająca dla oka, prowadzona jest w sposób, który wywołuje palpitacje serca u skarbnik powiatu grójeckiego. O kilku sprawach już pisaliśmy w Kurierze Południowym. Szpital wykorzystał dotację celową na budowę Izby Przyjęć, na remont zarządzanej przez SP ZOZ przychodni w Drzewicy (znajdującej się w sąsiednim powiecie). Do Regionalnej Izby Obrachunkowej złożone zostało wtedy doniesienie o możliwości naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Szpital musiał zwrócić starostwu 300 tys. zł (w kilka miesięcy później kwota ta ponownie została przyznana SP ZOZ). Aby było ciekawiej (a może śmieszniej), firma, która wykonywała remont przychodni w Drzewicy, sądziła się później z nowomiejskim szpitalem o wypłatę należności.

Przechytrzyli..?

Tym razem będzie anonimowo, gdyż firmy uczestniczące w „sprawie” zagroziły spotkaniem w sądzie, w razie ujawnienia ich nazw.
Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą ogłosił przetarg na wykonywanie badań laboratoryjnych. Do rywalizacji stanęły co najmniej dwie firmy (o innych nie było mowy). W warunkach przetargu, jakimś dziwnym trafem, nie znalazło się podstawowe badanie morfologii krwi. Po rozstrzygnięciu przetargu, ale jeszcze przed podpisaniem umowy, przegrana firma zwróciła SP ZOZ uwagę, że dołączenie aneksu w sprawie badania morfologii krwi będzie niezgodne z prawem (czyli bezprawne). Kilkanaście dni później szpital i zwycięska firma podpisały aneks do umowy, w którym badanie takie wyceniono na 14 zł, choć cena rynkowa wynosi od 1.5 do 5 zł. Po pewnym czasie cenę tę zmniejszono do 9 zł.
Przegrana firma oczywiście nie odpuściła i skierowała pisma do odpowiednich instytucji. Zarząd Powiatu zbadał sprawę. Po konsultacji z prawnikami zasugerowano SP ZOZ, aby przetarg powtórzył. Jakie będą straty i kto je poniesie - jeszcze nie wiadomo. Jedno jest pewne - finanse nowomiejskiego szpitala to bardzo skomplikowana sprawa...

Leszek Świder

tagi:    Sp ZOZ    Nowe Miasto

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Na razie to tylko wizje
· Kompromisowy budżet na trudne czasy
· Nowy radiowóz dla naszych policjantów
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Budżet oszczędności i ograniczonych inwestycji
· Sprawa wójt na dobre utknęła w sądzie apelacyjnym...
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
OTWOCKIE
· Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Ostrowie już blisko
· 34 miliony na basen!
· Będzie pięknie, nowe nawierzchnie, ławki, zieleń...
· Kościelna oficjalnie otwarta
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest