Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 stycznia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 stycznia **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 stycznia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 501), 2013-09-27
Szkoła przyszłości

LESZNOWOLA Wraz z początkiem września naukę w Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle rozpoczęło prawie 500 dzieci. Docelowo ma być ich ponad 920. Budowa centrum została podzielona na trzy etapy. Pierwszy, którego zwieńczeniem będzie oddanie do użytku pięknej hali sportowej, ma zakończyć się w listopadzie

Podczas otwarcia części edukacyjnej CEiS na początku września wójt Lesznowoli Maria Jolanta Batycka-Wąsik przekonywała, że tak duże i, co za tym idzie, kapitałochłonne inwestycje muszą być realizowane etapowo. Pierwszy etap budowy CEiS (w rzeczywistości jest to jedna trzecia planowanej inwestycji) ma zakończyć się w listopadzie, wraz z oddaniem do użytku nowoczesnej, największej w gminie hali sportowej, auli wielofunkcyjnej, sal fitness, siłowni, kręgielni, kuchni, małej sali gimnastycznej dla dzieci, sali konferencyjnej i biblioteki z czytelnią. Część tych pomieszczeń będzie wykorzystywana komercyjnie. Pierwszy etap inwestycji, na który złożyło się także zaprojektowanie i wykonanie układu komunikacyjnego wokół szkoły oraz pełne uzbrojenie terenu pod planowaną w przyszłości rozbudowę centrum, kosztował gminę ponad 50 mln zł.

Nowoczesne, jasne klasy

Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle będzie pełniło docelowo wiele funkcji. Oprócz szkoły, będzie tu także dom kultury, lokalne centrum konferencyjno-widowiskowe, centrum sportowe, ośrodek zabaw i gier dla dzieci i młodzieży. Na razie powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 2,8 tys. m kw. Na początku września do użytku oddano 15 sal dydaktycznych, w których już uczy się ponad 400 uczniów szkoły podstawowej i dwie klasy gimnazjalistów. Trzeba przyznać, że mają oni znakomite warunki. Niemal wszystkie sale lekcyjne są doświetlone z góry naturalnym światłem, we wszystkich znajdują się tablice interaktywne, ułatwiające prowadzenie zajęć, trzy zespoły klas zostały przedzielone ruchomymi ścianami, umożliwiającymi ich łączenie. W strefie dzieci młodszych, każda klasa ma inną kolorystykę, aby maluchom było łatwiej trafić do właściwej sali. W trakcie przerwy dzieci mają do dyspozycji przestronne korytarze oraz zewnętrzne patia, które są dobrze widoczne z pokojów nauczycielskich. Dzięki temu dzieci i młodzież szkolna cały czas są pod kontrolą pedagogów. Ze względów bezpieczeństwa cały obiekt jest również monitorowany.
W listopadzie do użytku zostanie oddana także przeszklona, przypominająca akwarium świetlica.
W budynku zastosowano wiele innowacyjnych technologii i materiałów. Podłogi CEiS-u są pokryte ekologicznymi, antypoślizgowymi wykładzinami PVC, nad drzwiami wejściowymi zainstalowano natomiast kurtyny powietrzne, chroniące przed niekontrolowaną infiltracją powietrza (zapobiegają przeciągom i, co za tym idzie, przeziębieniom). Innym ciekawym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, połączona z systemem rekuperacji, czyli odzysku ciepła.
Architektura obiektu została świetnie dostosowana do otoczenia, tak że mimo ogromnej kubatury nie przytłacza on sąsiedniej, niskiej zabudowy jednorodzinnej. Stało się to możliwe dzięki temu, że CEiS został obniżony w stosunku do poziomu gruntu o 4 m.

Kosmiczny dach

Niesamowite wrażenie robi dach obiektu, który został obsypany ziemią i obsadzony bylinami. W sumie ma porastać go aż 12 tys. roślin. Cały czas na dachu trwają prace ogrodnicze. - Dzięki pomysłowi z ogrodem edukacyjnym, który zostanie udostępniony także dzieciom, obiekt nie będzie się tak nagrzewał – wyjaśnia Rafał Suwała z gminnego wydziału inwestycji. Wody opadowe będą gromadzone w zbiorniku retencyjnym, a potem będą służyły do nawadniania porastającej dach roślinności. Na dachu hali sportowej zainstalowano natomiast 24 kolektory słoneczne, które mają służyć do ogrzewania wody użytkowej.

Stadion sportowy

W przyszłości, po wschodniej stronie centrum zostanie wybudowany ogromny stadion sportowy z 4-torową bieżnią, boiskiem piłkarskim oraz dwoma boiskami wielofunkcyjnymi do koszykówki i siatkówki, pokrytymi syntetyczną nawierzchnią. Na stadionie znajdzie się ponadto skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą oraz trybuny z zadaszeniem na 420 miejsc.
W ramach obiektu sportowego powstanie także Park Odkrywców, czyli teren przeznaczony do zabaw i gier w otoczeniu zieleni oraz edukacji ekologicznej. Z kolei od strony północno-zachodniej już wkrótce powstanie niewielki skatepark.
Tomasz Wojciuk

tagi:    CEiS

Komentarze
nick: Mieszkaniec K,     2013-09-30   13:30:17
Aktualnie trwa zrywanie asfaltu spod szkoły przyszłości, a warto do tego dodać, że obiady do szkoły dostarczane są nawet z Mrokowa, bo w szkole nie ma stołówki i nie środków na jej budowę. Chodzą też słuchy po gminie, że na ścianach zaczyna pojawiać się grzyb. Jest to związane z bardzo mokrym terenem na którym została zbudowana szkoła. Do tego poszła przecież w dół, co właśnie skutkuje takimi historiami. Warto też dodać, że po starcie Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle dzieci uczyły się, a prace wykończeniowe przy szkole nadal trwały i trwają. Tym samym dzieci mają ograniczony komfort przy nauce.
nick: Gregor,     2013-10-01   09:46:47
Tak to jest, że zwykle poród odbywa się w bólach.
nick: Mieszkaniec K,     2013-10-01   10:55:27
To jeżeli są trudne początki to po co gmina piszę wszędzie, że jest cudownie i wspaniale jak nie jest!. W Lesznowoli nie widzi się żadnych problemów, a kasa gminy pusta. Ciekawe co będzie dalej?. Czekam z wielka atencją :)
nick: myszadlak,     2013-10-02   16:39:23
inwestycja była i jest prowadzona od ... strony... najpierw gmina wydała kasę, nie zabezpieczając źródeł finansowania... efekt kasa gminyśiweci pustkami... wybór jednego z oferentów okazał się kalpą, i przedłużeniem oddania, które uparcie ze względu na "zabookowanie" celebrytów na ceremonię otwarcia... doprowadziła do gierkowskiego otwarcia maszyny, w któej z jednej strony zamiast słomy podawano gotowe kosztki słomy...żeby po drugiej stronie maszyny wychodziły te same pięne kostki słomy, a w rzeczywistości: dzieci miały przez pierwsze tygdonie wycieczki i nne zajęcia... bo klasy nie były gotowe... krótko..bo nie mam czasu, paranoja, marnotrawienie funduszy... dla kolejnego dyplomu na ścianie gminy... szkoda że z pięknej idei jak zwykle pzostała idea... a nie rzeczywity twór...
nick: olek,     2013-11-01   20:14:03
A sala sportowa, a tym samym oddanie pierwszego etapu nie będzie zfinalizowane w listopadzie?!!! Kiedy zatem? Obstawiam, że może w przyszłym roku. Ale przecież, jakiż to jest sukces gminy ta cała szkoła. Jak Pani wójt powiedziała na inauguracji roku? Obiecałam i otwieram we wrześniu... ale właściwe otwarcie będzie w listopadzie... No komedia dla wariatów.
nick: Szukwa,     2013-11-19   01:24:36
W całej tej entuzjastycznej i samochwalczej ekstazie gmina "zapomniała", że w "CEIS" brakuje zwykłego, sportowego...basenu. A to właśnie pływanie jest najlepszą i najbardziej efektywną formą rekreacji. Dostępną przez cały rok, od rana do wieczora, dla młodych, średnich, starych, wysportowanych czy nie w pełni sprawnych. A w całej okolicy mamy tylko JEDEN, konkretny obiekt - przepełniony i czynny dla publiczności dopiero po południu basen w Piasecznie. Szkoda, że znowu wygrała oszczędność i zmarnowano szansę na stworzenie czegoś naprawdę nowoczesnego, co uwzględniałoby potrzeby wszystkich mieszkańców.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ponad 120 osób ewakuowano ze szkoły
· Wyburzyli ścianę i okradli hurtownię
· Nalot na nielegalny salon gier
· Sprawdzą, komu należy się gminny lokal
· Sieć czujników smogu otoczy uzdrowisko
· Biblioteka chce zachować historię
· Mieszkańcy lokali socjalnych żyją bez wody i oświetlenia
· Dom przy Kniaziewicza znów stanął w płomieniach
· Kiedy po uzdrowisku znów zaczną jeździć elki?
· Nastolatki piły na zamarzniętym stawie
· Policja i straż miejska pomagają bezdomnym
· Legia Warszawa, a może... Raków Częstochowa, czyli kto wygra rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2020/2021?
· Ogłoszono przetarg na przebudowę ważnych ulic
· Przenosiny miejskiej jadłodajni
· Duże rondo otrzymało nietypową nazwę
· Czy zabytkowa stacyjka trafi wreszcie pod skrzydła gminy?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest