Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 500), 2013-09-20
Wielkie święto gminy

PRAŻMÓW Trzecie Dni Prażmowa, podczas których obchodzone są także gminne dożynki, trwały dwa dni. W niedzielę plany organizatorów pokrzyżowała nieco deszczowa pogoda, która sprawiła, że na imprezę przyszło nieco mniej osób niż zwykle

Tegoroczne Dni Prażmowa przebiegały pod znakiem atrakcji muzycznych oraz występów dzieci i młodzieży z miejscowych szkół. W sobotę na scenie zaprezentowali się uczniowie ze szkoły podstawowej i publicznego gimnazjum, którzy wystawili osadzony we współczesnych realiach spektakl „Romeo i Julia”. Młodzież z Uwielin pochwaliła się natomiast swoimi talentami wokalnymi. Następnie OSP z Uwielin i Woli Prażmowskiej zrobiły pokaz akcji ratunkowej, gasząc palący się samochód i uwalniając uwięzionych we wraku ludzi. Muzycznym zwieńczeniem dnia były koncerty hip-hopowe, pokazy break dance’a oraz dyskoteka.

Wójt podzielił chleb

W niedzielę obchody święta plonów zainicjowała msza święta dożynkowa. Następnie uroczystości przeniosły się do parku w Woli Prażmowskiej, gdzie zaproszonych gości i mieszkańców powitał wójt Prażmowa, Grzegorz Pruszczyk, przedstawiając starostów dożynkowych – państwa Agnieszkę i Andrzeja Karaluch z Krupiej Wólki.
- Wielu z nas ma doświadczenia okresowego braku chleba – mówił wójt. - Dożynki są podziękowaniem Bogu, że mimo anomalii pogodowych ten chleb mamy. Dziękujemy też rolnikom, którzy mimo trudności, cały czas sieją i zbierają ziarno, z którego wypieka się chleb. Następnie starości dożynkowi wraz z Grzegorzem Pruszczykiem pokroili chleb. - Niech pan wójt podzieli go sprawiedliwie – zwrócił się do włodarza gminy Andrzej Karaluch. - Mamy nadzieję, że przez najbliższy rok nigdy nie zabraknie chleba na naszych stołach.
Po poczęstowaniu chlebem mieszkańców, głos zabrał reprezentujący starostwo powiatowe wicestarosta Marek Gieleciński. - Dożynki to przepiękne święto, a chleb wiąże się z pracą i szacunkiem dla niej - mówił. - Symbolem chleba i ludzkiej pracy są głównie rolnicy, których trud powinien być doceniany i szanowany. Życzę państwu, by gmina Prażmów rozkwitała i coraz lepiej się rozwijała.

Sporo atrakcji dla dzieci

Warto dodać, że niedzielną uroczystość uświetniła swym występem amatorska Parafialna Orkiestra Dęta z Prażmowa pod batutą kapelmistrza Ludwika Śliwińskiego, która zagrała m.in. „Odę do radości”. Po zakończeniu części oficjalnej, mimo padającego deszczu, zaczęła się impreza na całego. Najpierw nagrodzono zwycięzców konkursu fotograficznego „Prażmów ocalić od zapomnienia”, którego laureatom wręczono atrakcyjne nagrody rzeczowe. Najlepsze prace można było oglądać na zorganizowanej specjalnie z okazji obchodów Dni Prażmowa wystawie. Następnie amatorski Teatr z Uwielin wystawił spektakl „Koziołek Matołek w Afryce”, w którym zagrali okoliczni mieszkańcy. Z kolei Teatr Kubika zabrał młodszą część publiczności w Baśniową Podróż Klaunów Bim Bam Bom. Zaczarowany wóz pełen nagród, tajemniczy kufer, mieniące się w świetle jupiterów ogromne bańki mydlane, czy pokazy szczudlarskie oczarowały nie tylko najmłodszych.
Nie zabrakło także konkursów wiedzy na temat gminy i loterii z atrakcyjnymi nagrodami. Wokół sceny zostały rozstawione stoiska z zabawkami i watą cukrową oraz dmuchańce. Można było posilić się także kiełbaską z grilla i piwem. Ochronę przed deszczem stanowił wielki namiot integracyjny, w którym mieszkańcy Prażmowa mogli spotkać się i porozmawiać ze swoimi sąsiadami. Jedną z osób, które szczególnie chętnie uczestniczyły w takich dyskusjach był 70-letni Stanisław Kazubek. Pan Stanisław już w Prażmowie nie mieszka, ale z okazji dożynek odwiedził rodzinną miejscowość, aby spotkać się ze znajomymi i rodziną.

Zagrali polscy beatlesi

Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był polski zespół The Postman, naśladujący legendarnych Beatlesów, który grając skoczne, rock’n’rollowe przeboje momentalnie porwał ludzi do tańca. Kto nie chciał tańczyć, mógł posłuchać dowcipnych monologów prowadzącego imprezę Szymona Kusarka, który przez cały czas utrzymywał publiczność w dobrym nastroju. Jako ostatni na scenie wystąpił zespół Bolt. Następne Dni Prażmowa już za rok.
Tomasz Wojciuk

tagi:    dożynki    Dni Prażmowa

Komentarze
nick: cargo,     2013-09-24   13:43:09
"Muzycznym zwieńczeniem dnia były koncerty hip-hopowe, pokazy break dance&8217;a oraz dyskoteka." 1) Nie było żadnych pokazów break dance... tylko hip-hop i dance hall. 2) Jeżeli o dzieleniu chleba przez Wójta można napisać pół strony w gazecie szkoda że nie można było wymienić grających artystów hiphopowych.
nick: klimat,     2013-09-27   00:01:55
Ciemność, widzę ciemność. Jeszcze rok temu wydawało mi się, że nad wójtem od początku pracuje sztab PR-owców. Doskonale to wychodziło. Teraz jakaś czarna dziura. Co się stało? Impreza szkoda gadać - wiejska przytupaja, nic dziwnego, że frekwencja do kitu. Dziwię się hiphopowcom, że wzięli udział. Ja wybrałem sąsiednią gminę - tam było super - dobra organizacja i gwiazdy. I pogoda nikogo nie wystraszyła.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Szkoła sukcesu i pozytywnych emocji
· Budowa trasy S7 może opóźnić się nawet o rok!
· Aukcja charytatywna
· Impreza dla koneserów sztuki
· Piaseczyńscy policjanci najlepsi również na boisku!
· Rusza Farma Dobrej Woli
· Przybywa zakazów parkowania w sąsiedztwie dworca
· Niebezpieczny wyciek kwasu solnego
· Kierowca zginął w karambolu
· Wkrótce Dni Konstancina. Będzie się działo!
· Stare samochody mają duszę
· Straż miejska będzie latać dronem
· Wolpreza z Zenkiem
· Trawa szybsza niż drogowcy
· 90 lat OSP w Gassach
· Porządki w bazie drogowej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest