Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 grudnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 grudnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 grudnia 2019**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 498), 2013-09-06
Przytulnie jak w raju, bezpiecznie jak w bunkrze

1234567
PIASECZNO Na granicy Nowej Iwicznej i Piaseczna, przy ulicy Mleczarskiej 70 powstało nowe przedszkole niepubliczne. Jest to trzeci oddział przedszkola „Nutka”, które od kilkunastu lat działa w gminie Lesznowola. O nowej placówce rozmawiamy z właścicielem przedszkola, Michałem Otrębą

To już trzecie przedszkole „Nutka”. Czy nie obawiał się pan realizacji tak spektakularnej inwestycji w obliczu niżu demograficznego?

Nie obawiam się tego. Pierwotnie inwestycję planowaliśmy na 2014 rok, ale w obliczu ogromnego zainteresowania naszą ofertą szybko okazało się, że aby sprostać oczekiwaniom lokalnej społeczności placówka powinna zacząć działać już od września. Przez dwanaście lat funkcjonowania przedszkola „Nutka” w Lesznowoli przy ul. Słonecznej oraz przez pięć lat działania drugiej „Nutki” w Nowej Iwicznej przy ulicy Przebiśniegów wyrobiliśmy sobie tak dobrą opinię, że z roku na rok chętnych do naszego przedszkola przybywało. Doszło nawet do tego, że zapisy prowadziliśmy z kilkuletnim wyprzedzeniem. Z uwagi na to, że wciąż mieliśmy nadwyżkę przedszkolaków w stosunku do oferowanych miejsc zdecydowaliśmy się na dalszy rozwój.

Ile nowych miejsc przedszkolnych docelowo zaoferuje nowa placówka?
W nowym przedszkolu panujemy stworzyć ok. 150 miejsc oraz ok. 20 nowych etatów dla pracowników. W przestronnym budynku mamy do dyspozycji ok. 1700 m kw. Siedem sal dla dzieci, przestronne korytarze, winda przystosowana dla osób niepełnosprawnych, szatnie, dziewięć łazienek, ogromna, nowoczesna kuchnia i jadalnia.

Ulica Mleczarska jest wąska, a jej sąsiedztwo mocno zabudowane. Nie będzie problemu spowodowanego brakiem miejsc parkingowych?
Absolutnie nie . Budynek nie powstał przy samej ulicy, został wybudowany w głębi działki, dzięki czemu odcinek ulicy wzdłuż przedszkola stał się szerszy. Do dyspozycji mamy 15 miejsc parkingowych przy ulicy i 10 w parkingu podziemnym. Zrobiliśmy więcej miejsc postojowych niż zobowiązują przepisy, dbając o wygodę rodziców dowożących dzieci i komfort okolicznych mieszkańców. Zrobiliśmy też przy ulicy chodnik o szerokości półtora metra.

Przy okazji budowy drugiej „Nutki” w Nowej Iwicznej zasłynęli państwo na całą Polskę z powodu protestów sąsiadów, które pociągnęły za sobą – jak się później okazało – błędne decyzje urzędników. Czy przy okazji realizacji nowej inwestycji napotkaliście podobne problemy?
Odpukać, tym razem nic takiego nie miało miejsca. Owszem, rozmach inwestycji początkowo zaniepokoił niektórych sąsiadów, ale jej efekt wszystkich uspokoił. Spotykamy się z wyrazami sąsiedzkiej życzliwości i dużym zainteresowaniem osób, które mają dzieci w wieku przedszkolnym. Przedszkole jest znakomicie zlokalizowane – wygodnie będzie z niego korzystać nie tylko okolicznym mieszkańcom, ale także osobom zamieszkującym nawet najbardziej odległe rejony gminy Piaseczno, czy powiatu piaseczyńskiego, które pracując w Warszawie codziennie korzystają z ulicy Puławskiej. Po drodze mogą dowieźć dziecko do przedszkola i odebrać je wracając z pracy.

Czym się wyróżnia nowa „Nutka”?
Myślę, że jest to najnowocześniejsze przedszkole nie tylko w skali naszego powiatu, ale i w skali całego kraju. Gdy przygotowaliśmy projekt i rzeczoznawca szacował koszty to nie miał żadnego punktu odniesienia. Po prostu w Polsce takiego przedszkola jeszcze nie było.
Dysponujemy parkingiem podziemnym, który spełnia parametry schronu. Przedszkole ma pięć źródeł zasilania: dwie pompy ciepła, piec gazowy, kotłownię eko i system solarny na dachu. W ponad 50- procentach będziemy wykorzystywali źródła odnawialne. W razie awarii sieci energetycznej czy gazowej nasze przedszkole może funkcjonować bez żadnych zakłóceń. W razie awarii sieci wodociągowej dysponujemy awaryjnymi zbiornikami z wodą. Sama woda, dzięki przedszkolnej stacji uzdatniania wody, będzie spełniać najwyższe standardy, porównywalne z właściwościami wody oligoceńskiej.
Dysponujemy nowoczesnym systemem alarmowo-monitoringowym. Nasze przedszkole będzie miejscem bezpieczniejszym i lepiej strzeżonym niż niejedna placówka bankowa. Jednocześnie przytulnym i ciepłym.
Na uwagę zasługuje również sama kuchnia wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, między innymi piec konwekcyjny pozwalający na przygotowywanie potraw bez użycia tłuszczu.

Kiedy będziecie gotowi na przyjęcie pierwszych przedszkolaków?
Od 2 września już kilkadziesiąt dzieci korzysta z naszej placówki. Przed rozpoczęciem nowego roku oddaliśmy do użytku parter budynku.

Jak to możliwe, przecież jeszcze w kwietniu była tylko dziura w ziemi…
Budowa trwała niespełna cztery i pół miesiąca. Sukces nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie mojej rodziny, ogromny wysiłek małżonki, która przejęła wszystkie moje dotychczasowe obowiązki. Dzięki niej mogłem skoncentrować się na budowie. Udało się ją ukończyć tak szybko również dzięki sprawdzonym ekipom i sprawnej koordynacji ich działań. Ostatni miesiąc był całkowicie wyjęty z życia, ale było warto bo dotrzymaliśmy terminów. Mam dziś już takie doświadczenie w prowadzeniu inwestycji, że jeśli ktoś potrzebowałby doradztwa, czy pomocy to chętnie nią służę. Oczywiście nieodpłatnie, z czystej życzliwości sąsiedzkiej.

Ostatnie pytanie – już nie związane z przedszkolem. Skąd ma Pan koszulkę z tym niecodziennym i jakby dziwnie znajomym napisem?

Po artykule w „Kurierze Południowym” o moich perypetiach administracyjno-sądowniczych związanych z budową poprzedniego przedszkola kolega sprezentował mi koszulkę z tytułem artykułu (śmiech). Noszę ją z dumą na co dzień i od święta.

PROMOCJA
Komentarze
nick: Redakcja,     2013-09-29   21:36:42
Szanowni Państwo! Powyższy materiał nie jest artykułem redakcyjnym lecz promocyjnym. W związku z tym nie zamieszczamy pod nim komentarzy.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nie zadzieraj z Dorotą!
· Biblioteka powiatowa połączona z biblioteką gminną
· Wspomóż niepełnosprawnych
· Podwyżka za handel na targowiskach
· Pierwsza zbiórka, duży sukces
· Przycinają drzewa z helikoptera
· Misterium teatralne w Czarnowie
· Remont starej plebanii idzie pełną parą
· Jak upamiętnić Wacława Gąsiorowskiego?
· Wielkie zmiany w rejonie CEM-u
· Marcin Kania został wicewójtem
· Samotny ojciec prosi gminę o pomoc
· Linie „P” nie spełniają oczekiwań mieszkańców
· Straż sąsiedzka w reakcji na włamania
· Podpisano umowę na budowę Centrum Aktywności Seniora
· Pożar w budynku przy Mirkowskiej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest