Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 kwietnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 kwietnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 kwietnia**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 486), 2013-05-22
Rowerem wzdłuż Jeziorki

POWIAT W środę, w piaseczyńskim magistracie odbyła się konferencja prasowa, promująca nowe szlaki rowerowe, które zostały wytyczone w Krainie Jeziorki, obejmującej także powiat piaseczyński i gminę Piaseczno

Konferencję zorganizowało istniejące już od 12 lat Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki. Zaproszonych gości powitał prezes stowarzyszenia, Ryszard Machałek, na co dzień zastępca burmistrza Konstancina-Jeziorny. Działalność Stowarzyszenia finansuje 10 gmin przez które przepływa rzeka Jeziorka, przeznaczając rocznie 1 zł od każdego zamieszkującego je mieszkańca.

Dobrze zainwestowane pieniądze
Pomysł wytyczenia nowych szlaków rowerowych pojawił się w 2009 roku. Wykonano projekt, który uzgadniano potem z właścicielami terenów i zarządcami dróg. Wykonanie szlaku zlecono we wrześniu ubiegłego roku, prace trwały cztery miesiące. Wyznaczono ponad 200 km nowych szlaków. Razem z już istniejącymi jest ich ponad 400 km. Powstało 10 nowych wiat rowerowych (łącznie jest ich 16), w których można odpocząć, schronić się przed deszczem, czy zjeść kanapki – 4 przy oznaczonym na czerwono szlaku głównym i 6 przy szlakach łącznikowych. Wybudowanie wiat kosztowało w sumie 248 tys. zł. Na oznaczenie szlaków (ustawiono 1432 znaki, a także tablice informacyjne i kierunkowe) wydano 190 tys. zł. 22 tys. zł pochłonęła rewitalizacja ponad 100 km szlaków już istniejących, a 21 tys. zł – działania promocyjne.

Rowerzyści mają spory wybór
Oznaczony na czerwono szlak główny Krainy Jeziorki biegnie, zgodnie z nurtem rzeki, od miejscowości Osuchów (gmina Mszczonów) przez gminy Pniewy, Grójec, Prażmów, Tarczyn, Piaseczno i Konstancin-Jeziorna, aż do ujścia na Wiśle. Liczy ponad 80 km. Na trasie są cztery wiaty rowerowe. Dodatkowo powstały szlaki łącznikowe, które integrują szlak główny z ciekawymi miejscami i atrakcyjnymi miejscowościami Krainy. Wraz z dotychczasowymi szlakami i ścieżkami rowerowymi jest ich w sumie 18. Z ciekawszych warto wspomnieć o szlaku Głoskówki (żółty), biegnącym z Lesznowoli i Magdalenki przez Wólkę Pracką, Złotokłos, Prace Małe i w miejscowości Leśna Polana łączącym się ze szlakiem głównym Krainy Jeziorki (długość trasy: 19 km) czy o szlaku Czarnej (niebieski) - biegnie z miejscowości Michalczew, przez Budziszyn, Chynów, Sułkowice, Czachówek, Czarny Las, aż do miejscowości Krępa (długość trasy: 20 km).

Intensywne działania promocyjne
W maju Stowarzyszenie ruszyło z licznymi działaniami, promującymi rekreację rowerową w dolinie Jeziorki. - Chcemy zachęcić do wycieczek rowerowych w Krainie Jeziorki naszych mieszkańców – mówił podczas konferencji Arkadiusz Strzyżewski, jeden z członków Stowarzyszenia. - Liczymy, że to oni będą ambasadorami tego projektu. Chcemy także zachęcać do aktywności rowerowej nad Jeziorką warszawiaków, mamy zamiar zaprzyjaźniać się z rowerzystami.
W ramach działań promocyjnych już powstały ulotki, plakaty, strona internetowa www.krainajeziorki.pl, a także mapy turystyczne. Planowane jest opracowanie przewodnika rowerowego (ma zostać wydany jesienią) i zorganizowanie konkursu fotograficznego promującego Krainę Jeziorki. A już 23 czerwca odbędzie się zlot rowerowy, który ma integrować środowisko rowerzystów z 10 gmin.

Planują masę krytyczną
Podczas konferencji dużo mówiono o Krainie Jeziorki, ale także o potrzebach i oczekiwaniach prężnie działających środowisk skupiających rowerzystów. Agnieszka Jarzębska ze Społecznej Inicjatywy Młodych opowiedziała o pierwszej, zorganizowanej w ubiegłą niedzielę w Piasecznie akcji „Choć na Rower” w której wzięło udział ponad 40 mieszkańców. - W wycieczce wzięła udział głównie ludność napływowa – mówiła Agnieszka Jarzębska. - Pytaliśmy czego ci ludzie oczekują, jakie mają potrzeby.
W trakcie dyskusji kolejny raz zasygnalizowano potrzebę wybudowania w Piasecznie stacji rowerowej Veturilo. Zwrócono także uwagę na brak bezpiecznych tras rowerowych między Konstancinem i Powsinem oraz Konstancinem i Piasecznem. - Planujemy zorganizować w Piasecznie i Konstancinie masę krytyczną, czyli masowy przejazd przez miasto rowerzystów – poinformowała Agnieszka Jarzębska. - Planujemy pokazać władzom, że jesteśmy dużą, zintegrowaną społecznością i należy liczyć się z naszymi potrzebami.







Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ranking kredytów
· Handel w dobie koronawirusa
· Właściciel domu chciał przejąć lokal socjalny
· Zrobią oznaczenie drugiej strefy TAXI
· Domy Dzieci w Łbiskach potrzebują dobrego internetu
· Harcerze pomagają w kryzysie
· Historia pewnego krzyża
· Pożary pięciu domów!
· Musi poczekać na ZOL 3 lata
· Burmistrz: to jest zły czas na wybory!
· Życie na kwarantannie
· Płot parkan ogrodzeniem pogania
· Nowy przystanek L1
· Rekordowo niskie bezrobocie. Jak długo?
· Ruszyła akcja szycia maseczek dla szpitala
· Lekarz: apeluję o zakup sprzętu ratującego życie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest